Jaký detektor - analog nebo digitál ?

Mnoho lidí se neustále ptá který že detektor kovu je lepší - analog nebo digitál. Jelikož jasná odpověď na takto položenou otázku bude vždy více či méně subjektivní podle toho jaký model jaké značky kdo používá, umí a preferuje, pokusím se popsat rozdíly těchto 2 základních konceptů u několika výkonem/cenou srovnatelných detektorů kovu Fisher.

1/ Analog - Fisher 1270 (1236-X2):

Jedná se o 1 tónové detektory kovů kde se pomocí otočné diskriminační kontroly postupně vylučují/odmítají kovové předměty podle jejich elektromagnetické vodivosti. Ta se nastavuje od 0 - 10, kdy "0" představuje All Metal a "10" kompaktní stříbro nebo hliník. Točíme-li odspoda   směru hodinových ručiček zjistíme, že železa jsou odfiltrována přibližně na "4" až "4,5", fólie na "5,5" (a s nimi i většina drobného tenkého zlata, bronzu a stříbra) a různé slitiny pak postupně mizí asi tak od "6" do "8". No a jak již jsem zmiňoval, na konci škály zůstávají signály stříbra, hliníku a mědi. Nesmíme ale zapomenout, že elektromagnetická vodivost je pouze jednou ze 3 důležitých věcí. Dalšími je velikost a tvar předmětu, přičemž oba tyto faktory dokáží s konečným signálem a vyhodnocením detektoru kovu udělat svoje. Každý zkušený hledač ví, že jakýkoli kruhovitý tvar (železné matky, podložky, zátky, ohnuté hřebíky, hlavy kovaných hřebů, podkovy, koule, atd.) jakož i železa větších kompaktních tvarů (plechovky, radlice a jiné části zemědělských strojů, větší ploché kusy železa, atd.) vydávají signály diskriminačně někde mezi železem a fóliemi. To znamená podobné signály jaké občas hlásí drobné barevné věci s nejnižší elektromagnetickou vodivostí, obzvláště nacházejí-li se v blízkosti, nebo jsou částečně maskovány, malým želízkem.

U analogového detektoru kovů je signál obdržený přijímací cívkou sondy pouze zesílen, zmodulován a ten jako takový pak slyšíme buď z reproduktoru nebo sluchátek. To s sebou nese jak výhody, tak ale i nevýhody. Za hlavní výhodu považuji, že nic není přežvýkáno mikroprocesorem a softwarem, dostáváme to co vylézá z cívky. Hlavní nevýhodou tohoto systému je pro mnohé, zvláště nezkušené detektoráře, poněkud nejasná a ne jednoznačná odezva. Dobrý signál musíme od toho nechtěného rozeznat pouze podle toho je-li čistý a jasně ohraničený ze všech směrů (barva), nebo naopak mizí a jen popraskává (železo). Kdo se však naučí analogový detektor kovu poslouchat, není pohodlný kopat hraniční signály (dle pravidla - když si nejsi jistý, kopej), k tomu si uvědomí, že ideálních a jasných signálů už dnes zase až tolik není, bude mít určitě úspěch.

1270-control-panel1236-X2-controlpanel

2/ Digitál - Fisher F 70 (F75) :

Jedná se o výkonný a přehledný detektor kovů s LCD obrazovkou, na které můžeme sledovat kromě velkých čísel značících pravděpodobnou elektromagnetickou vodivost detekovaného předmětu i řadu dalších užitečných údajů a grafů. Čeho jsme u Fisherů na displeji naštěstí ušetřeni jsou všelijaké přiblblé ikony prstýnku, hřebíku, apod., která občas u digitálních detektorů různých značek můžeme vidět. Čísla zde jsou od 0 do 100 a vlastně jaksi odpovídají polohám diskriminačního knoflíku analogové 1270. Dále zde máme i zvukové neboli audio rozlišení. Podle chuti nebo potřeby si můžeme vybrat z 1, 2, 3 nebo 4 tónů, komu to nestačí tak je k dispozici i multitón. Za všechny tyto funkce vděčíme mikroprocesoru/-rům a softwaru umístěnému v ovládacím boxu detektoru, kde dochází k digitálnímu zpracování/převodu signálu (přicházejícího z přijímací cívky sondy detektoru).

Z toho vyplývá i hlavní výhoda digitálních detektorů kovu = velké množství informací pro přesnou analýzu signálů. Nevýhodou ovšem je, že dokud mikroprocesory ve spojení se softwarem nebudou dostatečně rychlé a dokonalé, výsledné signály vycházející od kovových předmětů v zemi budou digitalizací osekány a zkresleny. S tím se často setkáme hlavně u levnějších digitálních detektorů, které právě kvůli pomalému a nepřesnému mikroprocesoru "kecají". Pak se lehce může stát, že hledač slepě se spoléhající výhradně na displej takového detektoru tak nějak stále čeká na ideální signál a díky tomu přechází spoustu signálů reálných, které jeho digitální detektor neumí jednoznačně zařadit.

F-75-faceplate F70_Panel

Vložte svůj text...