Fisher F75 LTD a nový program bP

PRAKTICKÉ POUŽITÍ PROGRAMŮ bP a CL

Dostanete-li se na místo kde je vegetace tak hustá nebo drny tak vysoké že se detektor kovu Fisher F75 LTD nebude schopen cívkou dostat úplně k zemi a pohybovat těsně nad povrchem, použijte bP. Ten totiž dokáže proniknout k předmětu na větší vzdálenost . Boost Process bP je postaven tak, že za takovýchto podmínek umožní nejlepší dosah, stabilitu a odezvu. Cache Locating Process CL jde dokonce ještě hlouběji, reakční rychlost je však podstatně pomalejší.

Jestliže hledáte s bP nebo CL Processy mějte na paměti, že budete-li sondou umístěnou těsně u povrchu pohybovat příliš rychle, detektor bude poněkud hůře separovat. Tato zhoršená rozlišovací schopnost bude patrná zvláště v programu CL. Pokud tedy chcete zachovat excelentní separaci známou např. z programu dE, zpomalte.

Mnoha detektorářům po hodinách hledání se stává, že vinou únavy paže začnou flákat techniku pokládání sondy a tím přicházejí o možné nálezy. Boost Process bP je mnohem tolerantnější ke špatnému mávání cívkou nad zemí než programy ostatní a proto jej v takovýchto chvílích používejte.

Programy detektoru FISHER F 75 mají reputaci zkrácené odezvy nad předmětem což znamená, že tón nad dobrým předmětem může být velice krátký, obzvláště na místech s velkou koncentrací železa. Nový process bP prodlužuje trvání / délku tónu a pro mnoho hledačů bude tato audio odezva určitě příjemnou změnou; rozpoznávání barvy v železe bude zřetelnější a jednodušší. Zatímco při hledání v dE processu zpomalení pohybů sondy vede ke ztrátě sensitivity, programy bP a CL umožní zpomalit bez ztráty citlivosti.

Cache Locating Process CL je primárně určen na lokalizaci velkých hlubokých objektů s cívkou umístěnou několik palců nad povrchem země. Nedochází u něj k narůstajícímu thresholdovému tónu, který se může objevovat u Statického All Metalového Modu. Obecně řečeno, jeho odezva je příliš pomalá na normální hledání. Když ale někdo preferuje velmi pomalou práci s cívkou může dosáhnout velice dobrých výsledků.

Lokality mající pověst totálního prohledání (a to dokonce i za přispění předcházející verze F 75) může program bP změnit na místa kde se dá opět nacházet. Detekováním věcí které byly pro ostatní přístroje mimo dosah nebo prodloužením dobrých tónů v železem zamořeném prostředí (kde byly předtím obtížně slyšitelné) se stará místa mohou stát opět produktivními. Jestliže některá lokalita byla v minulosti obzvláště produktivní, určitě bude stát za pokus se na ní vrátit a hledat tam s použitím CL processu. Důležité bude při takovém hledání dodržet velmi pomalé pohybu cívky.

Všechny vlastnosti hledání v programech bP a CL budou z diskriminačního režimu přeneseny i do odpovídajícího Pohybového (Motion) All Metal režimu.

Při hledání v procesech bP a CL je možno kdykoli přecházet zpět do procesu dE. Jednoduše zmáčkneme a držíme červené tlačítko Menu a tím dočasně zapojujeme program dE. Pro uživatele kteří mají zkušenosti s detektorem FISHER F 75 a jeho dE procesem toto může sloužit jako zpětná kontrola signálů. Za určitých podmínek může dE program identifikovat předmět lépe, přesněji. Vyhodnocení signálu v jednom procesu může být totiž jiné než v procesech ostatních. No a jestliže jste s F 75 předtím nikdy nepracovali, přepínání z programů bP a CL zpátky na dE vám může sloužit jako pomůcka k pochopení rozdílných charakteristik různých procesových programů.

» Přidat komentář

První dojmy

Vložil Paulie, Po, 19/10/2009 - 08:01

Tak jsem se konečně dostal ven a jak slíbil, zde píšu moje první postřehy.

Začnu tím mým letitým polygonem. Zkoušel jsem vše nejprve v klasickém oblíbeném nastavení z F75, které je následující: SENS 75, DISC 4, NOTCH 1, TONES 2F a PROCESS dE. K tomu na pravé All Metalové straně už jen upravuji THRESHOLD mezi 0 a -1 a Audio Pitch dávám naplno nahoru na +9.

Potom jsem všechny zakopané cíle zkoušel znova v tom samém nastavení, akorát místo Procesu dE jsem dal nový bP. Každý signál jsem si vždy zpětně kontroloval v procesu dE (držením tlačítka MENU) a pak znova zpátky v bP. Když se mi podařilo chytnout signál v obou procesech, první čeho jsem si všiml bylo, že ten v novém programu bP byl mnohem silnější, zřetelnější a také delší. Rovněž tak čísla na displeji se zdají být v bP lépe "zaseknutá" s méně přeskakováním tam a zpátky. No a když signál v dE programu byl již sotva zřetelný (který bych určitě v reálu nekopal) nebo nebyl vůbec, s bP procesem přišlo vždy BINGO. Kdybych si měl troufnout odhadovat kolik je tam rozdíl, řekl bych že takových 30%. Je tu ale jedno ale. Abych dostal jasný zřetelný signál který popisuji výše, musel jsem splnit jednu důležitou podmínku a tou je ZPOMALIT. O kolik? To se těžko popisuje. F75 je opravdu rychlý a v této kategorii si nezadá ani s nejvyhlášenějšími rychlíky v oboru jako jsou White's XLT nebo DFX. Kdybych ale měl ideální rychlost pohybu sondy srovnat s nějakým jiným známým detektorem, pak mě napadá Minelab Explorer.

Ta samá slova platí pro hledání v procesu CL, pouze vyžadovaná efektivní rychlost je ještě mnohem menší a dosah pak možná ještě větší. Tohle ale musím ještě ověřit.

Cestou zpátky z chaty jsem se zastavil na svém oblíbeném poli kde asi před 3 týdny sklidili kukuřici a v dalším "předledovém" týdnu pole zorali a zvláčeli. To bylo sice krásně hladké, všude se ale válely kukuřičné zbytky klasů i stvolů. Naprosto ideální terén pro testování programu bP, který byl vlastně pro takovéto podmínky (kdy není možné se s cívkou dostat úplně k povrchu) zamýšlen a vytvořen. Terén ideální, počasí už méně. Neustále drobně poprchávalo a když ne, tak alespoň mrholilo. Vydržel jsem to necelou hodinku a pak sednul do auta a mastil do tepla domů. A výsledek? Potvrdilo se mi to co jsem zjistil na polygonu. V tom novém procesu bP jsou silnější, delší a stabilnější signály ale chci-li si je vychutnat, musím chodit pomaleji. S tím jsem měl, přiznávám, dost značné problémy. Vždy po chvíli hledání jsem se přistihl, že už zase jdu moc rychle. A tak vlastně nejsem přesvědčen v čem bych na takové lokalitě chodil. Zda šel po maximálním dosahu pomaleji pro každý signál v bP, nebo zapnul svoji automatiku a lítal v zafixovaném stereotypu v dE. Jo, jo, zvyk je železná košile. Tenhle problém by ale určitě neměl nikdo s předešlými zkušenostmi s klasickým Fisherem F75.

A ještě jsem zapomněl zmínit a ukázat, tak jak to v podobných testech většinou bývá, moje nálezy z toho pole. O nic opravdu zajímavého, vyjma běžných nálezů jako jsou zlaté cihly, zlaté mince a medaile, vyznamenání, platinové řetězy a těch pár darováků, jsem o nic kloudného nezakopnul ...

Vložte svůj text...