Fisher F75 a F75 LTD v nové verzi V2.0

1. a nejstarší firma mezi detektory kovů, kterou založil v roce 1931 blízko San Francisca německý fyzik Dr. Gerhard FISHER, nyní přichází ze zásadní inovací svého nejlepšího a nejvýkonnějšího detektoru F75 a F75 LTD. Nové verze těchto úspěšných a oblíbených modelů s označením Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 přinášejí několik technologickým změn a vylepšení, jejichž výsledkem je především klidný chod a nevídaná stabilita i při vysokém/maximálním nastavení citlivosti.

Zásluhu na tom má systém DST - Digital Schielding Technology; do češtiny by se to asi nejlépe přrložilo jako digitální štítová ochrana. Tento anti-prozvukový filtr se uplatní hlavně a především v místech s vysokou mírou EMI - Electro Magetic Interferences, neboli elektromagnetického rušení. S ním se setkáváme všude tam, kde existují zdroje tohoto rušení. Obecně to jsou všechny vysílače, ač již TV, rozhlasové, telefonní, zdroje vysokého napětí, vlakové troleje nebo elektrické ohradníky. Jsou jimi ale i mnohem hmatatelnější věci jako mikrovlnky, televizní a rozhlasové přijímače, fluorescentní osvětlení nebo i obyčejné mobily.

Pro toho, kdo se domnívá nebo má ověřeno z praxe, že jakékoli filtry a filtrování mohou za určitých podmínek detektoru ubírat na výkonu/ hloubkovém dosahu a z toho důvodu nechce žádné filtry požívat, zde existuje jednoduchá možnost volby DST zapojit či vypnout. Dělá se to tak, že při procesu resetování se zvolí buď softwarová verze 9.0 (zapojeno DST), nebo 9.1 (vypnuto).

Druhou novinkou je přidaný super rychlý program - Process FA, určený pro hledání na místech s vysokou koncentrací železného odpadu. Jeho hlavní předností je vynikající a bezkonkurenční separace, se kterou se pojí efektivita hledání. Nevýhodou pak je, že tento program není tak hluboký jako ty ostatní, což ovšem není ani jeho smyslem, protože na takovýchto lokalitách nám jde především o možnost a schopnost nacházet železem zamaskované drobné předměty jako mince, šperky a jejich fragmenty a staré artefakty. Jinak řečeno hledač musí jednak vědět co dělá, navíc k tomu ale nutně potřebuje i kvalitní detektor kovu s kapacitou se takového úkolu zhostit.

Užitečnou inovací, kterou určitě uvítá a využije většina kopáčů, je funkce FeTone™. Za variabilní tón 2F jsou přidány další 3 jeho varianty s různou hlasitostí pro železa a to 2h (přibližně 70%), 2L (40%) a 2o (0%). Možnost ztlumit si tónové odezvy na železo o 60% (to je hodnota, kterou jsem si při testování prototypu F75 Ltd V2.0 zvolil a oblíbil) a barevné tóny nechat znít naplno, je funkce, která dělá z inovovaného detektoru kovu F75 tichého a přívětivého pracanta a kamaráda.

Poslední zajímavou změnou oproti stávajícím verzím detektorů Fisher F75 je možnost volby výšky tónu na barevné kovy a to nejenom v hledacím režimu ALL METAL, ale i v DISCRIM. U současných modelů se výška tónu sice dá nastavovat v pravém nabídkovém sloupci ALL METAL, toto nastavení se však týká pouze hledání v All-Metalu . U nové verze F75 V2.0 a F75 V2.0 se nastavení výšky tónu přenáší i do DISCRIMinačního režimu a každý novodobý lovec pokladů tak dostane možnost si sám zvolit tón podle vlastního výběru a preferencí.

Než jsem začal psát tento příspěvek, strávil jsem celkem asi 8 hodin testováním nového detektoru F75 Ltd V2.0 v terénu. Jednak jsem zkoušel jak se chová a co umí na pískovišti nedaleko baráku kde sídlíme a jednak o víkendu na Slapech, kde máme hned u vody chajdu. Ta je sice normálně jenom asi tak 20 metrů od břehu Vltavy, ale jelikož řeku každý podzim upouštějí přibližně o 2-4 metry, přehrada na mnoha místech s pozvolným břehem vypadá jako vypuštěný rybník. A to je přesně i náš případ, díky čemuž voda každou zimu v určité míře zmizí a člověk pak může chodit po dřívějších polích, obhlížet základy přehradou zatopených stavení, vlézt do jednoho z malých bunkrů vybudovaného před válkou na ochranu přechodu Vltavy a v našem případě dokonce kráčet po staré silnici kdysi spojující dvě vesnice na opačném břehu řeky (na konci cesty býval přívoz).

Co tohle znamená pro každého chronického kopáče snad dál nemusím rozvádět ... Mně vypuštěná přehrada skvěle posloužila otestovat zbrusu nový detektor kovu. Připadal jsem si při tom trochu jako rytíř, na rozdíl od něj jsem však v každé ruce nedřímal meč, ale detektor kovů. Jelikož už dlouho chodím s F75 nebo "Eltétéčkem" a myslím, že jej dokonale znám, chtěl jsem si na vlastní kůži vyzkoušet a ověřit, jak obstojí ve srovnání s novým F75 Ltd V2.0. Každý obdržený "barevný" signál na který zareagoval můj osvědčený Fisher F75 LTD jsem si označil a ten pak kontroloval pomocí nové F75 Ltd V2.0. Abych se vyhnul možnosti, že jeden z detektorů je více citlivý a nezaznamená nějaký drobný předmět (rybářská olůvka všech velikostí včetně půlených bročků, háčky, třpytky a jejich části, karabinky, kroužky a další drobnosti po rybářích a jejich udicích, jakož i mince různého stáří, knoflíky, atd.), po chvílích jsem detektory prohazoval a cíle nejprve označoval pomocí F75 Ltd V2.0 a ty následně ověřoval starou LTD.


A jak to všechno dopadlo? Po tomto řádném testování mohu říci, že oba 2 modely, jak F75 LTD, tak i nový Ltd V 2.0 mají stejný výkon, stejnou hloubkovou kapacitu, srovnatelné separační schopnosti i účinnost bezpohybové dohledávání pomocí Pin Pointu. Abych nezapomněl - oba detektory jsem nastavil stejně a to na následující hodnoty:

Sensitivity = 80

Disc. Level = 1

Notch = 1 (vypnuto - nikdy nezapínám)

Tones = 2F

Process = JE

Treshold = -1

Při hledání se svou F75 sice většinou používám program dE, kdy si následně pomocí Discu dle rušení a okolností zapínám (0-4) nebo vypínám (5,6) předzesilovač. Program JE často nepoužívám a to právě z toho důvodu, že předzesilovač je stále zapojen a já si míru interferencí nemohu tak snadno měnit. A tím se vlastně dostávám i k největšímu rozdílu mezi oběma verzemi Fisher F75. Chod nové F75 V2.0 je díky aplikované technologie DST tak tichý (i při maximální Sensitivitě), že zde již dále nebyla potřeba pomocí nastavování Discu 0-4 a 5+ zapínat či vypínat předzesilovač. U nové verze V2.0 je to zde tedy při nastavování jednodušší a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Program JE znamená zapnutý předzesilovač a dE pak vypnutý. Tohle jsem ale nikde nenašel a proto jsem chtěl u výrobce ověřit, zda se nepletu a zda to tak opravdu je. Napsal jsem tedy šéfovi firmy Fisher Research Labs (a vlastně i celé First Texas přes testování hobby detektorů) Gene Sculliovi. Protože ho moje názory jakožto jednoho z mezinárodních testovačů prototypů detektorů Fisher opravdu zajímají , za chvilku mi zavolal zpátky. Probírali jsme zpětně všechny funkce a processy, co jak nastavovat apod. Na moji otázku ohledně předzesilovače však odpověď neznal a rovněž tak to nevěděl ani další z vyložených praktiků Mike Scott, kterého mnozí osobně poznali na Mr. Hledači 2013 a 2014. Nakonec mi slíbil, že zajde přímo za vývojářema a zeptá se jich. Když mi po pár dnech napsal, že mám pravdu a že to tak je, připadal jsem si na chvíli jako mistr zeměkoule a možná bych i prasknul, kdyby mě mezitím nevyrušila a nepomohla vystřízlivět dcera a její hra na housle. 

To jen na vysvětlení důvodu, proč jsem oba detektory kovů testoval v programu JE, ačkoli normálně hledám v dE. Chtěl jsem ale oba detektory testovat se zapnutým předzesilovačem, tedy s větším výkonem a dosahem a proto to nastavení processu JE. Mimochodem, každý kdo detektor Fisher F75 má a "umí" s ním, ví, jak opravdu důležité je vzájemné nastavení Discu a Sensitivity v DISCRIMinačním režimu, případně i Theshhodu v ALL METALu. U nové F75 V2.0 tohle víceméně odpadá, i když časem určitě na nějaké další fígle narazíme. Závěrem, jestli nechci vypadat jako obvyklý testovací tlučhuba (a těch je na internetu dost, tak proč rozšiřovat jejich řady ...) bych měl alespoň zmínit, co se mi na nové inovované verzi V2.0 detektoru Fisher F75 Ltd nezdá, nelíbí a o čem bych mohl říci, že se mi zdá horší než u ávajícího modelu. Nic zásadního mě opravdu nenapadá, snad jen ta cena (ta bude bohužel vlivem stanovených exportních a prodejních cen vyšší - F75 V2.0 bude stát Kč 28.990,- a F75 Ltd V2.0 pak 32.990,- Kč). A pak možná trochu a funkce Diskriminace - rozlišení kovů. To může být ale klidně pouze můj subjektivní pohled.

Doufám si tvrdit, že svůj detektor Fisher 75 opravdu znám ... a pak je tu ještě moje notorická lenost, která mě nutí si sakra rozmýšlet, zda kopat či ne. Kdyby mě někdo v noci vzbudil, na hlavu nasadil sluchátka a zařval "železo nebo barva", většinou bych se nejspíše nespletl. No a to může být i hlavní důvod, proč jsem se v přesnosti rozlišování nejmenších barev cítil jistější se stávající F75 LTD než s novou V2.0. Je to asi ale pochopitelné, protože díky tomu nastavení výšky tónu i v DISCRIM režimu není tón úplně stejný jako ten, na který jsem u svého LTD zvyklý. Myslím si, že nová verze detektoru Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 je opravdu povedená a uvítají ji všichni detektoráři, kterým přes jejich pověstnou skromnost stačí vždy pouze to nejlepší.

Pavel Diviš - Detektor Centrum