Jak vybrat detektor kovu

Máte-li rádi výlety do přírody spojené s dobrodružstvím, pak jste již možná uvažovali o tom, že si pořídíte detektor kovu. Pokud by ale při jeho koupi měla být hlavní motivací vidina vašeho zbohatnutí, tak raději od tohoto záměru upusťte. Detektor neukazuje jen to, kde je zlato, stříbro či jiný "poklad". Než hledač najde něco zajímavého - např. minci, narazí nejdříve na velké množství bezcenných věcí. Největší zábavou a adrenalinem je samozřejmě samotné hledání.

Rozhodli jste se tedy, že si koupíte detektor kovů. Bazar a jeho nabídka by úplnému laikovi mohly pro začátek stačit, ale než jej či jiný obchod navštívíte, měli byste si předem ujasnit několik základních otázek - co chcete aby detektor uměl a kolik peněz jste ochotni do něj investovat.

Základní detektory se dají pořídit v cenové relaci do 8 tisíc korun. Mají řadu užitečných funkcí a nezkušeným začátečníkům většinou bohatě postačí. S postupně rostoucími znalostmi a zkušenostmi se doporučuje přejít do kategorie lepších dražších detektorů, které jsou více variabilní s rozmanitějšími funkcemi. S těmito přístroji se dosahuje výrazně lepších výsledků. Ceny nových kvalitních detektorů se pohybují od 10 tisíc korun až po špičkové nad 40 tisíc korun. Neznamená to však, že čím dražší detektor, tím lepší stroj - každý hledač se s tím svým vybraným detektorem musí sžít a trvá nějakou dobu, než se ho naučí pořádně ovládat.

Rozeznávat detektorem jemné rozdíly mezi cennými kousky z barevných kovů a obyčejným železným odpadem a smetím se naučíte až po mnoha desítkách hodin hledání. Svůj detektor, jeho funkce a odezvu rozhodně nepoznáte, když vyrazíte do terénu jednou za měsíc. Proto je základním předpokladem úspěšného hledače i čas, který svému koníčku hodlá věnovat.