Nová hloubková sonda Fisher 15DD
Firma FISHER vyvinula novou super hloubkovou sondu 15 DD (38 cm). Tato cívka nabízí nejen ohromný hloubkový dosah a skvělé pokrývání prohledávaného terénu, ale ve srovnání s jinými nadrozměrnými sondami i překvapivě dobrou stabilitu a separaci. Čím ale vyniká a překvapí nejvíce je neuvěřitelná citlivost i na nejdrobnější kovové předměty.
Sonda Fisher 15DDSonda výrazně zvyšuje hloubkový dosah detektorů Fisher F75 LTD, F75 a F70, nemluvě o enormním krytí terénu. Detektor kovu Fisher F75 LTD jak víme dispoinuje 2 novými hlubinnými programy bP a CL a právě jejich spojení s novou cívkou 15 DD je neuvěřitelnou hloubkovou bombou. Vždy jsem při všech různých (100% objektivních - pochopitelně?) testech detektorů na internetu velice skeptický k prezentovaným číslům a výsledkům a když po mně někdo chce nějaké přesné údaje, obecně odpovídám v tomto smyslu: "Budu-li v terénu pravidelně a opakovaně lokalizovat a kopat předměty velikosti mince bolševické 1 Kčs v hloubce 20-25cm, mám velmi dobrý detektor a šlušně to s ním umím". Tentokrát ale učiním vyjímku, protože jsem byl sám z výkonu Fishera F75 LTD (v programu bP) osazeného novou 38cm DD cívkou opravdu překvapen. Tato kombinace detektoru a sondy jasně a zřetelně (kopatelný signál - žádná virtuální duchařina) signalizovala v zemi uložený pražský groš v hloubce 41cm. Jinou stříbrnou minci o průměru 30mm a tlouštce 4,5mm pak detektor kovu Fisher F75 LTD s novou 15 palcovou DD cívkou bral v hloubce 46cm.
Na začátku jsem rovněž zmiňoval na tuto velikost sondy až neuveřitelnou citlivost. A co myslím tím "neuvěřitelnou"? Mám v malé krabičce umístěno asi 7 kousíčků zlatinek kdysi narýžovaných mým známým kdesi na Otavě. Ukazuji to občas při zkoušení detektoru a/nebo sondy jako kuriozitu, co vše je při správném nastavení určitého detektoru možné. Je mi jasné, že takovéto titěrnosti jsou v reálu nehledatelné, protože signál má odezvu tak do 1cm a opravdu těžko by se dohledávaly, ale ... ten signál tam je. Rovněž tak ale u modelů Fisher F75 a F70 můžeme očekávat nezanetbatelný nárůst dosahu okolo 20 % plus oproti standardní sondě 28cm DD.
Přestože jsem nikdy nebyl příznivcem velkých nadrozměrných cívek a zvláště ne těch déčkových, protože pro krytí terénu mi vždy postačovalo 25-28cm (délka DD osy) a zdálo se mi, že veké DD sondy jsou těžké, méně stabilní a mají mizernou separaci ve středně až hodně zamořeném prostředí s limitovanou citlivostí na malé tenké mince. Tahle cívka mi ale připadá jako hodně povedená. Vynechám-li omezenou separaci vlastní konstrukce DD sondy se kterou prostě nelze nic dělat, se stabilitou nemám kupodivu žádné problémy a chodím víceméně ve stejném nastavení jako se standardní 28 DD. Výbornou sensitivitu jsem zde již popisoval a tak zbývá ještě váha. Ano, hmotnost je pochopitelně vyšší - nějakých 890 gramů. Při hledání jsem si ji opíral o trávu, klouzal s ní po posekané louce a celkem to šlo. Jak bych s ní ale vydržel lítat po lesích nevím, nejsem žádný Rambo a mám rád pohodlí. Přesto jsem přesvědčen, že tato nová cívka bude mít dobré uplatnění a výsledky především tam, kde tušíme, že je něco hlouběji nebo po nás něco zůstalo a my na to prostě dříve nedosáhli.
Vložte svůj text...