Fisher F75/LTD/V2.0 - TEST

Model Fisher F75 V2.0 je již delší dobu na trhu, takže se na něj můžeme s jistým časovým odstupem podívat a zjistit, jaké je jeho chování v běžné, každodenní praxi. První test je sice hezká věc, ale v naprosté většině případů se pak od pravidelného hledání někdy více či méně odlišuje. Nebudeme zde zvláště uvádět model F75 Ltd V2.0, protože až na dva přidané hloubkové programy, kterými jsou bP a CL jde o stejné detektory a to co zde bude řečeno o F75 V2.0 platí zároveň i pro F75 Ltd V2.0.

Do starého modelu F75 byl naimplementován obrovský výkon detektoru a tím nám, hledačům, poslali vývojový inženýři z Fisheru zprávu o tom, že dokáží vyrobit detektor, u kterého jde v první řadě o výkon, výkon a zase jen výkon. Kdybych to mohl k něčemu přirovnat, tak bych to metaforicky přirovnal asi k tomu, jako kdyby někdo postavil auto oplývající pouze hrubou silou a po sešlápnutí plynového pedálu by vás výkon zaryl nekompromisně do sedačky a v zatáčkách byste honili zadek jedné strany na druhou - bylo by to jistě zábavné auto nejen na sobotní večery. Tlustá teta by si ale stěžovala, že je příliš tvrdé, že její pudlík má při jízdě strašně vykulený oči, že se s tím před kostelem blbě parkuje a že se do toho nevejde konev mléka, pro kterou si každou neděli, po kázání jezdí. Podobně tomu bylo i u starých modelů F75. Díky předimenzovanému výkonu se detektor potýkal s rušením v místech, kde se takové rušení nacházelo a člověk pak musel takové rušení eliminovat buď snížením výkonu, nebo zvýšením citlivosti. Rušení detektoru mělo na svědomí Electro Magetic Interferences, zkráceně EMI a obecně vzniká činností elektrických zdrojů, jako jsou všechny TV, rozhlasové nebo telefonní vysílače, zdroje elektrického /vysokého napětí, vlakové troleje nebo elektrické ohradníky. Jsou jimi ale i mnohem hmatatelnější věci jako mikrovlnky, televizní a rozhlasové přijímače, fluorescentní osvětlení nebo i obyčejné mobilní telefony. Vývojoví inženýři od Fisheru se rozhodli, že nám se zkrocením takového výkonu pomůžou a naservírují nám detektor se stejně velkým výkonem, který by byl použitelný v místech, kde je detektor běžně rušený. Jinými slovy, dají nám do ruky detektor nacpaný výkonem a vybaví ho systémem, který nám dovolí tento výkon maximálně zužitkovat v náš prospěch. Opět metaforicky - naše brutální auto vybaví nějakým systémem, který z něho udělá auto na každodenní ježdění kdekoliv a kamkoliv. Systém se jmenuje Digital Schielding Technology (DST) a jeho účinnost nás zaujala nejvíce.

                     TECHNOLOGIE A DESIGN

Digital Schielding Technology

Co si člověk pod označením DST může představit? Laicky se dá říci, že jde o antiprozvukový filtr sloužící zároveň i k potlačení elektromagnetického rušení. Jak jsou na tom tedy v tomto aspektu nové verze V2.0? Touto otázkou se dostáváme k hlavním funkčním rozdílům mezi starou F75 a novou verzí F75 V2.0. Při hledání se svou starou osvědčenou F75 většinou používám program "dE" a následně si pomocí diskriminátoru podle úrovně elektromagnetického rušení zapojuji předzesilovač posunutím "Disc" v rozmezí 0 - 4 nebo tento předzesilovač vypínám na hodnotu "Disc 5", kdy se v této hodnotě nastavení Disku deaktivuje. Program "JE" nepoužívám a to právě z toho důvodu, že předzesilovač je zde stále zapojen a já na úroveň interferencí nemohu jednoduše a hlavně rychle reagovat. Díky novému antiprozvukovému filtru technologii DST je chod nové F75 V2.0 tichý a to i při maximální úrovni citlivosti. Programy u V2.0 jsou z tohoto důvodu nastaveny trochu jinak než u starší F75 verze. Program "JE" sice jede s předzesilovačem (stejně jako dříve), ale u nastavení procesu "dE" je předzesilovač nyní deaktivovaný. Právě z tohoto důvodu již není potřeba za pomocí Discu zapínat či vypínat předzesilovač, nastavování je jednodušší a nemusí se u toho tolik přemýšlet. Nejsem odborník, tak netuším, jak inženýři toho docílili, ale nutno podotknout, že DST prostě funguje na jedničku. Na lokalitách, kde předtím nebylo kvůli rušivým signálům možno hledat s citlivostí výše než v hodnotách 60 maximálně 70, můžu nyní s F75 V2.0 sensitivitu klidně vyšťavit nad hodnotu úctyhodných 95 a mašinka je stále tichá a nemá prozvuky. Pro někoho, kdo je dlouhodobě zvyklý na chování klasické F75 to může být matoucí a tak možná po chvilce, jako se to stávalo mně, začne sondou máchat nad mosaznými úchytkami tkaniček bot, aby se přesvědčil, jestli detektor vůbec funguje. To nám potvrdili i hledači, kteří mají srovnání se starou a novou F75kou. Jeden nejmenovaný detektorář (Vašek nesnáší popularitu) používá na hledání dva detektory Fisher F75 LTD a Minelab CTX 3030. Když nedávno přešel na novou V2.0 verzi, po pár"seznamovacích" dnech mi volal a říkal první dojmy. Nejdříve byl stejně jako já trochu vedle z toho divného ticha, ale pak byl unesen tím, že byl konečně schopen prohledat (nejen) okolí svého domu, což se mu s ohledem na extrémní koncentraci kovového šrotu a silnému elektromagnetickému rušení předtím s žádným jiným detektorem nikdy nepovedlo ... a že jich bylo.

Super rychlý program FA

Druhou přidanou novinkou je super rychlý program FA, který je určený především pro hledání na místech s vysokou koncentrací železného odpadu. Jeho hlavní předností je vynikající a bezkonkurenční separace a z ní pak plynoucí efektivita hledání na lokalitách, ze kterých jste předtím raději utíkali. Nevýhodou tohoto programu je, že není tak hluboký jako ty ostatní. To ovšem není ani jeho smyslem, protože na takovýchto místech nám jde především o možnost a schopnost nacházet železem zamaskované drobné předměty jako mince, šperky a jejich fragmenty nebo staré artefakty. Každý detektorář by měl především vědět, jak jeho přístroj funguje a jak jej ideálně nastavit. Ani to ale v některých případech nemusí stačit, protože pokud nejsem notorický klikař (i takových pár znám) nutně budu potřebovat i detektor kovu s kapacitou se takového úkolu zhostit.

FeTone™

Další inovací, kterou osobně velmi miluji a určitě ji uvítá i využije každý hledač, je funkce FeTone™. Za variabilní tón 2F jsou u nové verze V2.0 přidány ještě 3 další jeho varianty s různou hlasitostí pro odezvu železa - 2h (přibližně 70% hlasitosti), 2L (40% hlasitosti) a 1n (0% hlasitosti). Možnost ztlumit si tónové odezvy Fe o 30 nebo 60 procent (to je při hledání moje volba) a všechny barevné tóny nechat znít naplno je funkce, která dělá z inovovaného detektoru kovu F75 V2.0 ještě příjemnějšího společníka než kdy předtím.

Výška tónu

Poslední zajímavou a i zásadní změnou oproti stávajícím verzím detektorů Fisher F75 je možnost volby výšky tónu pro barevné kovy a jeho přenesení do diskriminačního režimu. Tón si tedy mohu změnit nejen pro hledání v ALL METAL, ale i v režimu DISCRIM. U starších verzí se výška tónu sice v pravém nabídkovém sloupci ALL METAL dá nastavovat, toto nastavení se však týká pouze hledání v All-Metalu. U nových verzí F75 Ltd V2.0 a F75 V2.0 se nastavení výšky tónu přenáší i do DISCRIM režimu a každý tak má možnost si sám vybrat tón podle vlastního gusta a preferencí. Musím se přiznat, že i tato nová funkce mi z počátku dělala potíže a hned vysvětlím proč. Pokud jste dlouholetým uživatel detektoru F75 a hledáte se zvukově variabilním VCO tónem, jste za ta léta zvyklí na jeho frekvenční výšku. Jestliže ta je ale nyní u V2.0 nastavitelná, může být problémem najít přesně ten samý tón a je neuvěřitelné, jak si vaše uši těžko zvykají i na odchylku, třeba jen minimální. I když zase až tak nepochopitelné to není, protože kdo někdy musel měnit oblíbená sluchátka za jiná, dobře ví, o čem mluvím.

PROVOZNÍ NÁKLADY

Fisher F75 funguje na 4-AA 1,5V (tužkové) baterie, které za normálních podmínek zaručí téměř 40 hodin provozu. Výrobce doporučuje používat dobré alkalické baterie nebo kvalitní dobíjecí akumulátory.

SONDY

Detektor je standardně osazen eliptickou 28cm DD sondou 11COIL-F75 pro výborné krytí terénu a lepší průnik v mineralizované půdě. V místech s velkou koncentrací kovového smetí bude "zářit" menší a na danou lokalitu mnohem efektivnější kulatá 13 cm DD sonda 5COIL-F75, kterou lze dokoupit a která je součástí balení F75Ltd V2.0. Zajímavá je rovněž univerzální 25cm sonda 10COIL-F70, která se díky svému eliptickému tvaru chová více jako DD sonda, přičemž si ale uchovává všechny výhody koncentrické konstrukce. Pro milovníky velkých cívek na maximální dosahy a záběr je v nabídce 38cm DD sonda 15COIL-F75 a také výborná a na svoji velikost neuvěřitelně lehká sonda 33cm DD 13Ultimite DD od firmy DeTech.

                          UŽITEČNÉ RADY A NÁVODY  

              LADĚNÍ  

Odladění půdního efektu je pro detektor nesmírně důležité a to především pro maximální výkon/dosah jakož i pro stabilní chod přístroje. Nastavení je velmi jednoduché, rychlé a proto může být bez problémů prováděno při jakýchkoli změnách terénu (pole, louka, les, písek, atd.) i klimatických podmínek (sucho, mokro, světlo, stín, teplota). F75 V2.0 má rovněž možnost manuálního doladění půdy.

Při ladění pomocí Fast Grab postupujte takto:

                  1.  Najděte kousek země, kde detektor nevydává žádné tóny, a na displeji se neobjevují žádná

     čísla. To znamená, že v blízkém okolí nejsou přítomny žádné předměty.     
2.  Podržte sondu 20cm nad zemí.
3.  Odtlačte a držte v poloze páčku na spodní straně ovládacího boxu (stejná jako pro pinpoint) 
4.  Přibližujte a oddalujte sondu k/od země (pumpování), dokud se na displeji nezobrazí dvou- 
     ciferné číslo  a zároveň při tom nebud znít stejný tón 
5. Dvouciferné číslo na displeji odpovídá naměřené hodnotě GROUND PHASE, zemní fáze
     laděné půdy.

RESETOVÁNÍ

Detektor je vybaven procesorem, který ukládá do paměti aktuální nastavení a to i v případě vyjmutí baterií. Máte-li jakékoli problémy s detektorem, které nejste schopni odstranit standardním postupem pomocí nastavení MENU, přístroj resetujte.

Postup je následující:
1.  Vypněte detektor
2. Stiskněte a držte tlačítko MENU a společně odtlačte páčku P/P
3. Zapněte přístroj - obě kontroly stále držíte v poloze
4. Poté co se na displeji objeví 9.0 - tlačítka uvolněte.
   
Nyní je zapojen antiprozvukový filtr elektromagnetického rušení DST 9.0. Pokud jej chcete vypnout, při stejném procesu otočte kontrolou knoflík SETTINGS doprava a na displeji se objeví 9.1

Po procesu resetování bude detektor v továrním nastavení a musíte si jej následně upravit zpět podle svých potřeb a preferencí.

Tovární nastavení v diskriminačním režimu je následující: 
Sensitivity (Citlivost) = 80
Disc.Level
(Diskrimínace) = 0
Notch = 1
# of Tones
(Tóny) = 2F
Process = dE.

DOPORUČENÉ NASTAVENÍ

Po dlouhém experimentování s detektorem osobně preferuji následující nastavení, které mám uložené v paměti a které mi naskočí vždy po zapnutí přístroje:

Disc. Level: 0 až 1 
Chci slyšet vše včetně řeleza.
POZOR:   Při "10" a více je většina želez pryč. Tím ale zároveň hrozí i přecházení malých                              věcí z barevných kovů zamaskovaných větším Fe

Sensitivity: 80-95 
  nastavuji na takovou úroveň, aby byl detektor stabilní a pokud možno bez falešných signálů. 

Notch: 1
Diskriminační Notch okna nepoužívám, protože bych tak mohl přecházet drobné zamaskované cíle. 

Tones: 2F, 2h, 2L
Železa vydávají nízký bručivý tón, barevné kovy vypískávají nahoru. Hlasitost, výška a délka tónu závisí na velikosti, hloubce, složení a tvaru předmětu. Jiné tónové režimy tam já osobně nedávám, protože variabilní VCO tón mi nabízí více informací než jakékoli tóny digitální. Je to vlastně hledání jakoby s analogovým zvukovým rozlišením při současném číselném vyhodnocování na displeji (1-99). Velmi oblíbené na hledání militárií je pak nastavení na 3 tóny: Železo bručí / střední tón / vysoký tón. Pod středními tóny se většinou skrývají běžné mince, patrony, apod. (ale pozor, i střední tón dokáže překvapit - ½ ID známky, zlatý prstýnek, apod.) a vysoké tóny mi signalizují, že by mohlo jít o pěknou věc v podobě ID známky, odznaku, přezky, větší mince, medaile, apod. (ale pozor, takto se hlásí i větší kompaktní kus hliníkového plechu, apod.). Po čase se naučíte číst i numerické ID z displeje, kdy střední v rozmezí 20-39 neskrývají většinou "žádnou pecku" a tóny v hodnotách 40-60 bývají mnohokrát zajímavější.

Process (Program):
JE - zapojen předzesilovač, takže detektor je citlivější na drobné věci. Tento program používám nejčastěji při hledání na polích, loukách, apod.
dE - předzesilovač je deaktivován. Ideální do začátků, kdy chování přístroje ještě nemáme v malíku. Jinak často používám v lese, kde věci nejsou tak hluboko nebo na místech s velkou koncentrací kovového odpadu, mineralizace nebo EMG.
FA - na lokality s extrémním zamořením železem. Díky své reakční rychlosti vám dokáže odhalit drobné barevné cíle mezi železným odpadem, kterým může být maskován. 
bP - tento program má pouze model F75 LTD. Používám na lokalitách (pole, louky) o kterých vím, že tam věci byly a byly hluboko. Mohu jej ale vyzkoušet i při běžném hledání všude tam, kde je malý výskyt kovových předmětů. Při hledání v bP je potřeba zpomalit pohyby sondou.

                      ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Nová verze "sedmdesát pětky" Fisher F75 V2.0 a F75 Ltd V2.0 není v žádném případě pouze nějakou kosmetickou změnou oblíbeného a léta zavedeného detektoru. Přestože nový model vypadá navenek úplně stejně jako jeho straší bratr, uvnitř v softwaru nalezneme několik významných inovací, díky kterým je detektor z uživatelského hlediska mnohem pohodlnější a zábavnější. Hodně lidí nám říká, že starý model F75ky a nový model V2.0 nejde srovnávat, protože ve skutečnosti jde o dva rozdílné detektory. Jak jsem napsal v začátku tohoto článku, z počátku je člověk z absence prozvuků trochu vyvedený z míry, ale jelikož se na pohodlí dobře a rychle zvyká, po chvíli zjistíte, že je to absolutní pecka - podobně jako stopař, který během své cesty odněkud někam přesednul z Wartburgu do Bentleye. Tady bych ale rád připomněl, že ačkoli samotný výkon a dosah je u obou verzí detektorů F75 více méně totožný, je to především otázka pohodlí, které vám u nové verze V2.0 dovolí se více soustředit na tóny a to především ty drobné nebo velmi hluboko uložené.

Fisher F75V2.0 / F75Ltd V2.0 je univerzální detektor kovů, jehož vysoká citlivost a diskriminační schopnosti spolu geniálním systémem půdního odladění zajišťují nejen skvělý hloubkový dosah na militárie, ale i zvyšují naše šance nacházet nejdrobnější kovové předměty včetně malých tenkých mincí, starých artefaktů a fragmentů zlatých šperků.Vložte svůj text...