Detektory kovů - historie
Německý fyzik Gerhard Fisher je všeobecně považován za klíčovou osobu, která má na svědomí metal detector - detektor kovů. Nebyl to sice on kdo jej vymyslel, protože princip elektromagnetické vodivosti a detekce kovů byl znám již v 19. století, ale byl to on kdo kdo má největší zásluhy ve vývoji a popularizaci ručních detektorů kovu tak jak je známe dnes. A kdo byl tedy vlastně vynálezcem detektorů kovu. Všeobecně se má za to, že první detektor sestrojil slavný vynálezce Graham Bell. když byl v roce Dr. Fisher po studiích elektroniky na Universitě v Drážďanech imigruje do USA kde začíná pracovat na vývoji rádiové navigace.
Vložte svůj text...Nápad sestrojit přenosný detektor kovů se mu v hlavě zrodil během badatelské práce v Los Angeles, Californii kde se zabýval výzkumem leteckých radiolokačních / detekčních zařízení. Při vyhodnocování výsledků si totiž všiml jedné velmi zajímavé věci a tou bylo, že pokaždé když se při letu dostal mezi přijímač a vysílač nějaký kovový předmět nebo když letadlo přelétávalo nad velkými továrními halami s plechovou střechou či povrchovými rudnými ložisky, radiolokátor začal vydávat podivné, navigaci matoucí informace. Piloti letadel mu potvrdili, že se nejedná o nějaký náhodný jev, ale že k tomu dochází neustále na stejných místech. Na základě tohoto zjištění dospěl k názoru, že příčinou těchto chyb jsou vysoce elektromagneticky vodivá nebo mineralizované místa. Fisher z toho vyvodil, že by bylo možné zkonstruovat a vyrábět přenosné prospektorské přístroje - detektory kovů na stejném principu teorie elektromagnetického pole, které by dokázaly detekovat i malé zakopané předměty nebo rudné deposity.
Vložte svůj text...Se svým nápadem se svěřil příteli Albertu Einsteinovi a když mu detektor předvedl, ten jeho vizi okamžitě podpořil a prohlásil, že takovéto detektory kovů si i on dovede představit a předpověděl jim velkou budoucnost.
Ačkoli skutečný vynálezce detektoru kovů není znám, první praktické využití ručního přístroje na detekci kovu je přesně zaznamenáno z července roku 1881. Tehdy byl spáchán atentát na 20. amerického presidenta Jamese A. Gartfielda a známý vynálezce Graham Bell sestrojuje přístroj - detektor kovu za účelem lokalizování kulky v presidentově těle. První patent na ruční detektory kovu využívající elektromagnetické indukce je ale vydán až na konci dvacátých let minulého století a jeho majitelem je právě Dr. Gerhard Fisher.
Ten totiž pokračuje ve svém bádání a v roce 1931 zakládá v garáži svého domu v Palo Altu, Californii firmu Fisher Research Laboratory kde se 4 zaměstnanci začíná vyrábět a podávat ruční detektory kovu pod názvem Metallascope. Jejich hlavní výhodou je bytelná konstrukce a jednoduché ovládání. Z pohledu dnešních standardů se sice jednalo o poněkud neskladný přístroj velkých rozměrů, který se skládal ze 2 velkých dřevěných boxů obsahujících jednoduché měděné cívky, 5 vakuových elektronek-lamp a několika dalších komponent. Fisherovy detektory kovů se pod jménem M-Scope (Metallascope) rychle rozšiřují nejprve v Americe a posléze se i po celém světě začínají používat ve stavebnictví, v bezpečnostních složkách i v mnoha dalších oborech.
Vložte svůj text...Kolem roku 1933 si Dr. Fishera najalo U.S. Navy aby nainstaloval "Radio Direction Finder" na palubu vzducholodě USS Macon. Na obrázku je vidět vzducholoď zajíždějící do hangáru na základně v kalifornském Sunnyvale. Právě na palubě Maconu si Dr. Fisher prakticky ověřil správnost své hypotézy na základě které se zrodil první Metal Detector; totiž že velké kovové budovy jakož i mineralizovaná rudná ložiska/lokality jsou příčinou toho, že navigační zařízení jsou vyřazeny z provozu, případně dávají chybné informace. Vzducholodě sloužily americkému letectvu ve 30. letech jako létající základny pro průzkumná letadla, později však byl tento projekt zastaven. Hlavní příčinou bylo zjištění, že vysoce utajovaný U.S. Navy "lehčí-než-vzduch" program měl jednu fatální slabinu - vzducholodě jsou při špatném počasí velice špatně řiditelné a tudíž náchylné ke kolizím.
Vložte svůj text...V roce 1936 prodeje detektorů tak stouply, že garáž přestává stačit a firma se přesouvá do malé výrobní haly. Krátce na to Dr. Fisher na svůj Metallascope získává patent. Je to vůbec první patent na světě týkající se detekčního přístroje. Metallasope je později přejmenovaný na M-Scope a jako takový se stává akceptovaným standardem pro všechny detektory kovů - všechny typy elektronické detekce: Hledají se s nimi rudná ložiska v geologii, hledači pokladů pátrají po kovových artefaktech, stavebníci lokalizují podzemní trubky a roury, pily hledají hřeby v kmenech a bezpečnostní pracovníci pátrají po zbraních na letištích i jinde.
Vložte svůj text...V roce 1939, těsně před začátkem II. Světové války, se Fisher opět stěhuje do větších, vyhovujících prostor. Během II. Světové války a následné války v Koreji firma Fisher přispívá svou technologií do válečného programu, přesto ale nadále produkuje i civilní detektory kovu M-Scope. Stále se zvyšující popularita M-Scopu a vypršení patentové lhůty vede k tomu, že příklad Fisher Research Labs následují další firmy a vznikají nové konkurenční firmy vyrábějící detektory kovu. Přesto Fisher i nadále zůstavá světovým leaderem v detekční technice. Během let Fisher vytvořil a vyprodukoval takové sofistikované detektory kovů jako geiger counter, radio communication systems, voltage detektory a cable fault lokátory.