TEST - Fisher F44

Firma FISHER Labs představila v červenci 2015 tři nové detektory kovů řady F. Detektory jsou vybaveny funkcemi a režimy, které byste v této cenové kategorii nejspíš nehledali, protože těmi jsou vybaveny až detektory podstatně dražší (regulace hlasitosti, numerický ID displej, volitelné zvukové režimy se 4 tóny + VCO, 3 přednastavené programy + Custom, FeTone™, paměť nastavení, voděodolnost, atd.). Nový Fisher F44 nahrazuje dosavadní detektor F4, F22 starší model F2 a nově přichází navíc i další přístroj s označením F11, který představuje cenově nejdostupnější detektor kovu této americké značky. Ta se může pochlubit tím, že je 1. a nejstarším výrobcem detektorů kovu na světě, což stojí i v jejím logu - 1st Name in Metal Detecting Since 1931.

Fisher F44 je nejvýkonnější a nejvybavenější z této trojice novinek (Fisher F22 mu je technologicky i uživatelsky velice podobný; oproti většímu sourozenci mu chybí pouze manuální ladění země, samostatný All-Metal, podsvícení displeje a triangulární sonda je menší - namísto 29x17cm má rozměry 25x14). Oba modely mají FeTone™, což určitě uvítá a ocení většina hledačů. Tato užitečná funkce, kterou byly doposud vybaveny pouze nejvyšší modely Fisher F75 Ltd V2.0, F75 V2.0 a F19 Ltd, totiž umožňuje ztlumovat tónové odezvy železa, zatímco hlasitost barevných cílů zůstává stejná. Čím dalším se nové detektory mohou pochlubit? Co takhle 3 přednastavené hledací programy + volitelný režim Custom, u kterého lze navolit a uchovat v paměti vlastní nastavení tónů pro jednotlivé vodivostní kategorie. Dále můžeme kombinovat a vybírat ze 4 tónů + VCO. Právě tento variabilní tón používá většina profesionálů na svých F75 LTD, F75 a F70 (VCO tón má rovněž i F19 LTD a Goldbug DP Pro) pro nastavení signalizace barevných kovů. Věci se dají odhadovat nejen podle digitalniho displeje, kde čísla odpovídají pravděpodobné elektromagnetické vodivosti předmětu (samozřejmě společně s jeho tvarem, velikosti a vzdálenosti od sondy), ale právě i podle jakoby analogového zvukového výstupu. Tóny se dají v programu Custom nastavit tak, aby železa monotónně bručely a barevné cíle naopak vypískávaly nahoru. Podle tohoto VCO variabilního a nikoli pouze plochého digitálního tónu budeme schopni mnohem jistěji odhadovat velikost, tvar a složení lokalizovaného předmětu v zemi, jakož i jeho vzdálenost od sondy. Pomocí VCO tónu dostáváme neskonale vice informací, než jaké obdržíme od detektoru, který nabízí pouze normální ploché digitální tóny.

A nyní k samotnému testu nového detektoru Fisher F44. Jako vždy, moje první zkoušení po sestavení detektoru probíhalo na nedalekém pískovišti, které se nachází kousek od nás, a o které často bojuji s maminkami, jejich dětmi a bábovičkami. Všichni mě tam za ta léta ale již znají a mnohokrát i mohli ocenit, když jsem při předvádění nebo testování detektorů občas našel lopatku nebo angličáka jejich ratolestí. Detektor funguje na dvě 1,5V tužkové baterie a v návodu je uvedeno, že vydrží 25 hodin běžného provozu. Pokud budete používat kvalitní alkalické monočlánky (jedny z nejlepších a nejlevnějších mají kupodivu v Liedlu - poprvé jsem to četl v d-Testu a mohu jen potvrdit), takováto výdrž opravdu není problém. Baterie se instalují celkem jednoduše. Po odsunutí dvířek na zadní straně ovládacího panelu se objeví pouzdro, které se pomocí sklopného držadla vytáhne ven. Po vložení 2 - AA monočlánků (dávejte pozor, abyste nepřehodili kontakty - přístroj tím sice neporoucháte, ten ale nebude fungovat) pouzdro opět vsuneme dovnitř a vše zajistíme dvířky. Dejte si na instalaci nebo výměně baterií záležet, protože pokud chcete, aby detektor byl vodotěsný, dvířka musí být správně zavřená. Výrobce doporučuje používat baterie alkalické, případně kvalitní dobíjecí akumulátory. Když jsem si s detektorem hrál a posléze i hladal v terénu, alkalické monočlánky vydržely více než avizovaných 25 hodin. Dobíjecí akumulátory jsem nezkoušel, normálně ale vydrží tak 50% času alkalických monočlánků. Je pochopitelné, jak je psáno v návodu, že při častém používání osvětlení displeje bude výdrž jakýchkoli baterií znatelně kratší.

dvirka-bateri-fisher-F44
dvirka-bateri-fisher-F44
kontejner-baterii
kontejner-baterii

Detektor se zapíná zmáčknutím tlačítka - vypínače umístěného na pravé straně ovládacího panelu. Po zapnutí přístroje začnou na displeji běhat čísla, celkem jich je 9. Kdybych z nových modelů Fisher F19 LTD jakož i nových verzí V2.0 F75 a F75 Ltd nevěděl o co jde, přiznám se, že bych z toho byl asi trochu jelen. Určitě každý z nás alespoň jednou slyšel smutný příběh, jak někomu někde někdo ukradl detektor a ten někdo pak na různých internetových fórech uváděl sériové číslo detektoru a prosil o informace ohledně zcizeného přístroje. Problém vždy byl v tom, že stačilo odstranit nálepku S/N z panelu, tyče nebo bateriového kompártmentu (umístění se liší se podle značky) a šance ověření byla mizivá. To co nyní dělá Fisher je mnohem chytřejší a praktičtější. Ta čísla, která po zapnutí přístroje běží na displeji, jsou totiž právě sériovým číslem detektoru nahraným přímo v softwaru a nikdo je nedokáže odstranit. Pokud by tedy nyní existovalo podezření, že daný detektor je ukradený, stačí jej zapnout a přesvědčit se. Každý distributor a vlastně i dealer si v souvislosti se záručním listem vede databázi prodejů a tudíž snadno může dohledat, komu detektor byl prodán a jaké měl S/N. Takže detektor máme zapnutý a viděli jsme i jeho sériové číslo.

Takže detektor máme zapnutý a na displeji jsme viděli i jeho výrobní sériové číslo. VOLUME (Hlasitost) je první kategorie, která se po zapnutí a zmáčknutí tlačítka MENU na LCD objeví. Pomocí tlačítek + a/nebo - se hlasitost dá dle individuální potřeby rychle a jednoduše upravít. Úrovni dané hlasitosti bude odpovídat číslo na displeji v rozmezí 1 - 20. Při nastavení od 1 do 9 se postupně zesilují signály železa i barevných kovů, při nastavení 10 a výše pak začíná fungovat funkce FeTone™. Jak to funguje? Při nastavení na 10 je hlasitost naplno pro barevné kovy a nulová pro železa. Od 11 - 20 se signály pro feromagnety postupně zesilují a při 20 jsou pak signály železa naplno stejně, jako pro barevné kovy. Na začátek bych doporučučil nastavit na 8.

Dalším co budeme nastavovat je SENS (citlivost). Když opětovně stiskneme tlačítko MENU, na displeji se nyní zvýrazní ikona SENS. Tu upravíme stejným způsobem jako předtím hlasitost. Citlivost upravujeme vždy tak, aby chod detektoru byl stabilní bez vyšší míry falešných tónů způsobených elektromagnetickým rušením. V případě takového rušení je třeba mačkat tlačítko -, dokud se přístroj nezklidní. Když chceme dosáhnout většího výkonu/dosahu, senzitivitu můžeme naopak zkusit zvýšit a to mačkáním +. Na začátek zkuste natavit na 12.

V levém sloupci funkcí jsou ještě 2 kategorie - NOTCH a GROUND. NOTCH neboli diskriminační okna osobně nepoužívám a to z toho důvodu, že hodnota/číslo elektromagnetické vodivosti detekovaného předmětu se značně mění podle své polohy uložení. Pokud je např. mince naplocho, bude vyhodnocena jiným číslem (a detekována mnohem hlouběji), než když bude kolmo k sondě. Z tohoto důvodu by se pak snadno mohlo stát, že mince bude zařazena do jiného bloku a pokud je tento odfiltrován, detektor bude zticha, nebude na ni reagovat a my v lastně vůbec netušíme, jakou pěknůstku v zemi necháváme pro někoho jiného.

Funkce GROUND neboli odladění půdy se nastavuje typickým pumpováním sondy. To se může provádět buď automatiky v diskriminačním režimu (a to kdykoli během hledání) nebo manuálně v All-Metalu. Pro klidný chod, přesnou diskriminaci a maximální výkon je nutné zem vždy přesně vybalancovat. Jedná se o jednoduchou a rychlou proceduru, kdy tlačítko GG držíme ve stisknuté poloze a současně několikrát zapumpujeme sondou drženou ve vodorovné poloze nad zemí v rozmezí přibližně 0 - 20cm, tady zhruba v prostoru, ve kterém se sonda při hledání pohybuje.

Poslední funkcí nalezenou v levém navigačním sloupci je osvětlení displeje. Do ní se dostaneme opětovným tisknutím tlačítka MENU, dokud se nezvýrazní ikona žárovky v levém spodním rohu displeje. Obrazovku můžeme osvítit příjemným červeným odstínem, intenzitu osvětlení můžeme navíc pomocí + a - upravovat v rozmezí 0 - 5.

Fisher F44 nabízí celkem 3 přednastavené hledací režimy + 1 individuální s pamětí. Mačkáním tlačítka MODE se vybírá požadovaný hledací režim. Pro signalizaci všech kovů použijte program ARTIFACT, nechcete-li slyšet drobná železa, zvolte JEWELRY (šperky). Pomocí programů se volí úroveň diskriminace (rozlišení) kovů, tedy co slyšet/detekovat chcete a co nikoli. Přístroj hlásí různé kovové předměty rozdílnými tóny a na displeji se vždy zároveň objeví 2 -ciferné číslo, které vyjadřuje pravděpodobnou hodnotu elektromagnetické vodivosti daného předmětu. Jelikož se jedná o pohybový VLF detektor kovu, nezapomeňte, že k detekci je vždy nutný pohyb sondy, nebo naopak musíme pohybovat testovaným předmětem. Nízký basový tón vydávají všechny feromagnety jako je železo nebo ocel, střední tón pak všechny slitiny a většina mincí, jakož i většina tenkých a malých předmětů ze zlata, stříbra či bronzu (obecně registrovány jako hliníkové fólie, alobaly). Vysokým tónem jsou signalizovány čisté kovy - stříbro, měď a hliník. Vysokým tónem se však mohou hlásit i železné předměty větších/kompaktních rozměrů stejně jako kruhových/kulatých tvarů jako např. kulaté hlavy hřebů, podložky a matky, podkovy, velké plechovky, ohnuté hřebíky, zátky, atd.

Pro hledání všech barevných kovů dle mého názoru a zkušeností nejlépe vyhovuje vlastní tónové rozlišování, které lze nastavit pomocí individuálního režimu CUSTOM. Jakékoli kategorií zde může být přiřazen jeden z 5 možných tónů. Jednou z možností je všem "barevným" předmětům přidělit variabilní VCO tón, který svou výšku a intenzitu mění podle toho, jak je předmět velký, jak daleko se od sondy nachází a jaký má tvar. Z popsané charakteristiky vyplývá, že tento zvukový výstup nám o v zemi uloženém předmětu dává mnohem více informací, než jakýkoli jiný plochý digitální tón. V takovémto tónovém nastavení sám chodím (stejně jako všichni moji známí) s Fisher F75 Ltd V2.0, F75 V2.0 i F70 DD a proto jej vřele doporučuji.

Při výběru tónů se postupuje následujícím způsobem:

Mačkejte tlačítko MODE, dokud není aktivován hledací program CUSTOM. Opětovně stiskněte a držte tlačítko MODE (déle než 1 sekundu), dokud nezačne na horní diskriminační číselné škále problikávat první kategorie Fe. Pomocí + nebo - vyberte jeden z 5 tónů - 0 (variabilní VCO), 1 (bass), 2 (nízký), 3 (střední), 4 (vysoký). Když jste s výběrem hotovi, opětovným stisknutím MENU se posunete k dalším následným kategoriím - 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 a těm stejným způsobem přiřadíte požadovaný tón. Chcete-li z nabídky vystoupit nebo nastavování ukončit, stiskněte MODE. Jo a abych nezapomněl, je perfektní, že toto vlastní nastavení zůstane v paměti detektoru.

A nyní tedy, jak s tím hledám já: Kategorii železa Fe nastavit hluboký basový tón = číslo 1. Všem ostatním kategoriím 2 - 9 (barevné kovy) přidělte pomocí tlačítka + / - variabilní VCO tón = 0. Pokud byste chtěli navíc zvukově odlišit ještě i věci s nejvyšší vodivostí 90+ (tak jsou signalizovány např. velké stříbrné mince, ale při vyšší mineralizaci i "horké kameny" a feromagnety větších rozměrů) od ostatních barevných kovů, kategorii 9 přidělte vysoký tón, tedy 4. Pro ukončení nastavování tónů stiskněte MODE.

PRAKTICKÁ ZKOUŠKA

Po zemi jsem rozházel pár kovových předmětů jako různé mince, hřebíky, Au prstýnek, fragment Ag náušnice, zmuchlaný alobal, apod. a začal je pomocí sondy analyzovat abych viděl, jak jsou detectorem vyhodnocovány. Každý kovový předmět je díky rychlému mikroprocesoru cívkou okamžitě indikován příslušným tónem a na numerické škále v horní části LCD displeji se objeví číslo/kategorie odpovídající elektromagnetické vodivosti, tvaru a velikosti lokalizovaného předmětu. Jestliže detektor není v pohybu a není u země, neměl by vydávat žádné tóny. Pokud ano, citlivost je nastavena na dané podmínky nejspíš příliš vysoko a je třeba ji snížit. Falešné signály/tóny jsou obvykle způsobené elektromagnetickými interferencemi/rušením, zemními minerály, případně velkou koncentrací kovového odpadu. Chcete-li se jich zbavit, ubírejte sensitivitu, dokud rušivé tóny nezmizí. Tady bych si dovolil jednu obecnou radu ohledně nastavení detektoru. Pokud je to možné a koncentrace železného smetí není příliš vysoká, nikdy nefiltrujte Fe signály a hledejte v programu CUSTOM, případně ARTIFACT. Jedině tak si budete jisti, že nepřecházíte drobné barevné věci maskované větším železem.

Po obdržení audio signálu, dvouciferného čísla na displeji a čísla kategorie na numerické škále můžeme odhadovat, máme-li pod sondou železo nebo barevný kov. Na tomto místě se na chvilku vrátím k sondě, kterou je Fisher F44 vybaven. Jedná se o nový typ sondy, ta je vlastnostmi někde mezi koncentrickou a dvojitým D. Výrobcem je označována jako triangulární sonda (29x17 cm) a tento název vlastně dostala díky svému tvaru. Obě cívky, větší vysílací i menší přijímací mají totiž tvar trojúhelníku, vzhledem čemuž sonda vykazuje jak skvělé krytí terénu, tak i výbornou separaci a dosah (ten je největší ve středu sondy). K detektoru se může použít i nedávno představená sonda 11COIL-F44 o velikosti 28cm. Tato sonda je také základní cívkou modelu FISHER F44-11DD.
Chceme-li přesněji lokalizovat, kde se předmět v zemi nachází, zkoumáme cíl špičkou sondy (v místě horní části vnitřní přijímací cívky) v obou osách, případně používáme funkci Pinpoint. Jak se Pinpoint používá většina hledačů ví, zopakuji techniku pro nováčky. Sondu nejprve položíme na zem asi 20cm od lokalizovaného místa a následně stiskneme a držíme středové tlačítko PP. Přesné místo cíle lokalizujeme podle nevyššího tónu a nejnižšího čísla na displeji. Toto číslo vyjadřuje přibližnou hloubku předmětu v palcích (1" = 2,5cm; hloubka je kalibrována pro předměty velikosti mince). Výhodou funkce Pinpoint je, že sonda nemusí být v pohybu a můžeme ji kdykoli zastavit. Díky tomu přesně lokalizujeme předmět, ale hlavně a především odhadujeme jeho velikost, tvar a hloubku. 

O výhodách VCO "analogového" tónu jsem se mohl opětovně přesvědčil, když jsem detektor testoval u sebe na chatě na Slapech. Mám tam již někdy od roku 1993 takovou malou testovací zahrádku, kam jsem v různých hloubkách a polohách "zasázel" nějaké mince a vůbec věci, které jsem kdysi našel a jaké bych chtěl nacházet i nadále. Detektor jsem nastavil přesně tak jak popisuji výše, jako hledací režim jsem si zvoil CUSTOM - železo hluboký tón a barva variabilní VCO. Pokaždé když zazněl signál, začal jsem si následně hrát s jinými režimy a všelijak upravoval i nastavení hlasitosti a citlivosti. Tu jsem se pochopitelně snažil dát co nejvýše, zároveň jsem ale chtěl, aby přístroj byl pokud možno stabilní bez falešných tónů. Na chatě, kde zdrojů elektromagnetických interferencí moc není, je možné sensitivitu "okouřit" téměř na maximum a jasně, mnohem výše než třeba někde v okolí Prahy či jiné větší aglomerace s mraky elektromagnetických zdrojů.

Už kdysi dávno jsem se zařekl, že při testech nechci a nebudu udávat žádná čísla dosahů a to z jednoho prostého důvodu. Dosahy se mění podle aktuálních podmínek jako je úroveň mineralizace dané lokality nebo vlhkost půdy a naměřená čísla se proto mohou a budou rapidně měnit. Není pak nic smutnějšího, než když majitel nového detektoru někde v testu nebo hodnocení na internetu vyčte, že jeho mašina bere bolševickou korunu ve 28cm, on pak tu samou minci cvičně zakope do nějakých 23 čísel a ... ani muk. Okamžitě ho, jakožto nezkušeného hledače, logicky napadnou 3 možnosti vysvětlení: 1) detektor je rozbitý a nefunguje správně. 2) neumím to nastavit a něco dělám blbě. 3) ten co popisoval hloubkový dosah detektoru a/nebo ten co mi to prodal, nemluvil pravdu a já mu na to skočil. I když může samozřejmě vždy platit některá z těchto alternativ, často může být důvod mnohem prozaičtější. Právě fakt, že detektor byl zkoušen na jiné lokalitě s odlišnými půdními podmínkami, než jaké byly při avizovaném testování mohou za to, že vámi naměřený dosah je menší než ten jeho. Je důležité si uvědomit, že rozdíly v dosahu mohou být v závislosti na různých podmínkách a úrovni mineralizace půdy rozdílné řádově v desítkách procent, klidně 40% a více. Osobně jsem se mnohokrát dostal na místo, kde detektor nebyl schopen najít minci hlouběji než v nějakých 18cm, zatímco u mě na polygonu jsem tu samou byl schopen detekovat ve 30 číslech. Další kapitolou samou pro sebe pak je vlhkost půdy, tedy spíše vlhkost v jejím sloupci. Pokud je sucho jako bylo třeba letos v létě, zapomeňte na nějaké rekordní dosahy (naopak výhodou suché hlíny je, že není tolik slyšet železný šrot). Těch kupodivu nedosáhnete, ani když je hodně mokro např. po prudkém dešti. Co se dosahu týče, ideální je přiměřeně a rovnoměrně provlhčená půda v celém svém sloupci, kdy třeba 3 dny jemně prší a my pak vyrazíte po dalších 2 dnech. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím hloubkový dosah je ale hlavně a především koncentrace iontů kovů obsažených v půdě, neboli mineralizace půdy. A zde platí přímá úměra - čím je koncentrace minerálů větší, tím bude dosah menší.

Nakonec jsem se vypravil na svoje oblíbené pole kousek za vesnicí, kde jsem v minulosti našel spoustu hezkých věcí jako mincí, svátostek, knoflíků, ap. Je to nejspíše tím, že přes pole kdysi vedla stará cesta od Krčínových Křepenic, která však v minulosti ne až zase tak dávné začala vadit soudruhům při tvorbě dlouhých širých lánů a tak ji někdy v 50. letech minulého století rozorali. Na poli jsem s detektorem strávil asi 3 hodiny a z jeho chování a i výsledky jsem byl opravdu spokojen. Při tom výše popsaném nastavení, podobném tomu v jakém chodím s F75, se detektor choval skutečně hodně podobně. Jasně, hloubkové dosahy jsou menší než u vlajkové lodi za 30+ tisíc korun, což je pochopitelné. Tahle nová mašinka stojí jen něco málo přes 12 tisíc a tak by bylo bláhové od ní čekat stejný výkon jako od profesionálního špičkového detektoru. Na druhé straně je při porovnávání ale možno najít i něco, čím se žádný jiný detektor v téhle třídě pochlubit nemůže. Fisher F44 váží včetně baterií méně než 1 KG a je voděodolný. Tedy přesněji počasívzdorný jak by se dal nejvýstižněji přeložit anglický výraz "Weatherproof". V praxi to znamená, že ačkoli ovládací panel s displejem nemůžete strkat do vody a už vůbec ne se s ním potápět, mírný déšť nebo cákání vody by měl bez problému vydržet.

ZÁVĚR

Fisher F44 je výkonný univerzální detektor kovu s dobrým hloubkovým dosahem, přesvědčivou diskriminací - rozlišením kovů a výbornou separací. Díky sondě o velikosti 29x17cm, jejímu designu a tvaru má skvělé krytí terénu a přitom váha celého přístroje je méně než 1 Kg. Nastavovat můžeme hlasitost včetně FeTone potlačování volume železa, pochopitelně citlivost a je zde i možnost podsvícení LCD displeje a to dokonce ve 4 stupních intenzity. Všechna nastavení provádíme pomocí tlačítek, přičemž jednotlivé hodnoty můžeme okamžitě sledovat a kontrolovat na velkém a přehledném LCD displeji. Detektor má rychlé a jednoduché odladění GROUNDu "připumpováním" na aktuální půdní podmínky a to buď pohybově-automaticky, nebo manuálně. Pro hledání na různých lokalitách můžeme spoléhat na 3 přednastavené hledací režimy se 3 tóny - COIN, JEWELRY a ARTIFACT. Dle mého názoru ale největším plusem tohoto přístroje je možnost nastavit vlastní diskriminační režim CUSTOM, kde můžeme každé diskriminační kategorii přiřadit jeden ze 4 tónů + variabilního VCO a toto nastavení pak uchovat v paměti. V praxi to znamená, že se nám detektor při tomto nastavení může chovat hodně podobně jako nejlepší modely Fisher F75 Ltd a F75 nebo F70 a to je opravdu bomba. Když k tomu pak přihodím ještě voděodolnost a 5 letou záruku, myslím si, že se zde nabízí celkem hodně muziky za málo peněz.

Jak bych tedy závěrem tuto novinku hodnotil? Dle mého názoru je Fisher F44 dobrý, hodně dobrý detektor a opravdu bych měl problém mu v dané třídě a v této cenové kategorii hledat soupeře.