Fisher 1236-X2 - TEST

Joe Patrick  
(převzato z časopisu "LOST TREASURE")

Poslední dobou jsem často přemýšlel nad tím, čím mě vlastně nový detektor kovu na trhu dokáže nejvíce zaujmout. Dnes v tom mám zcela jasno - je to kvalita, jednoduchost ovládání, výkon a spolehlivost! To znamená, že všelijaké ty "zvonečky, světýlka a budíčky" na nesrozumitelných digitálních (někdy k vám dokonce i mluvících) měřácích (určených hlavně pro vaše oči,ale především obsah vaší peněženky), jsou pro mě při výběru detektoru kovů bezvýznamným faktorem.Možná to bude také i tím, že jsem si vše již vyzkoušel a na vlastní kůži zjistil, co důležité je a co ne, co je kvalita a co pouze prodejní trik. Největší roli ale u mě hraje ten fakt, že jsem za ta léta již zkušeným hledačem a přesně vím co od detektoru očekávám a vyžaduji, a co považuji za zbytečné. Nový detektor od firmy Fisher 1236-X2 patří přesně mezi ty "mašinky" se kterými se pracuje pohodlně a na které se dá spolehnout. Je kvalitně vyroben, extrémně jednoduchý na ovládání, univerzální a k tomu ještě dostatečně výkonný.Nový 1236-X2 je poslední "Fišeráckou" verzí dlouhodobě ověřené série 1200-X. Navazuje na její kvality a navíc nabízí několik technických inovací, jmenovitě unikátní funkci "Silencer".

Technické údaje:

1236-X2 je "silent-search diskriminační detektor kovů operující při relativně nízké frekvenci 5,7 kHz. Pracuje v jednom ze dvou diskriminačních režimů.Normálním primárním "motion-mode" (pohybovým) režimem je VLF (velmi nízko-frekvenční) 2nd derivační diskriminace. Dalším, sekundárním obvodem je VLF 3rd derivační diskriminace, nebo funkce Silencer. Ovládací panel se skládá ze 4 otočných kontrol (3 z nich jsou více-funkční) a 2 přepínačů. Je zde také umístěn 1/4 palcový konektor pro sluchátka.Jinou zajímavostí je možnost odendání ovládacího panelu od hledací tyče a jeho připevnění k opasku, nebo kolem krku.Přístroj funguje na 2 - 9v baterie, které se po otevření dvířkových krytek jednoduše vkládají do otvorů na zadní straně panelu, nejsou zde žádné obnažené kontakty,žádné dráty náchylné na překroucení. Celý systém zavírání je dokonale vymyšlen a proveden, takže nám nehrozí náhodné otevření s následnou ztrátou monočlánků.

Kontroly:

1236-X2 ovládací panel

Počínaje od levého horního rohu ovládacího panelu, kontroly jsou následující:

Sensitivity (Citlivost)

Toto je multifunkční kontrola. Vedle ovládání citlivosti funguje zároveň jako indikátor stavu baterií, a to při úplném otočení knoflíku doleva proti směru hodinových ručiček. Po malém kliknutí uslyšíme tón, podle jehož hlasitosti můžeme odhadovat stav baterií. Slabý, nebo žádný tón značí vybité monočlánky.

Volume (Hlasitost)

Také tato kontrola je duální. Slouží jako hlavní vypínač detektoru a zároveň se její pomocí nastavuje hlasitost reproduktoru / sluchátek ve škále 1-10.

Frequency

Toto je velice účelná funkce pro ty kteří se účastní hledačských závodů a také pro hledání v blízkosti jiných detektorů. Pomocí této kontroly se nastavuje operační frekvence 1236-X2 tak, abychom byli schopni eliminovat rušení přicházející od jiných blízkých přístrojů. Nastavení v neutrální poloze ("0") je používáno pro normálním hledání při frekvenci 5,7kHz.

Chceme-li se vyhnout okolnímu rušení, nastavíme kontrolu do libovolně zvolené polohy, přičemž frekvenci budeme měnit v rozmezí 5kHz - 5,9kHz.

DISC

Další multifunkční kontrola. Když je DISC otočen úplně vlevo do polohy IRON, je 1236-X2 nastaven tak, aby diskriminátor odmítnul veškeré drobné kousky železa / hřebíky. Otočná kontrola je opatřena stupnicí 0 - 10, při nastavení na "0" jsou signalizovány všechny kovy.

Silencer

Toto je podle mého názoru nejvýznamnější a nejdůležitější inovační prvek 1236-X2 a funguje opravdu znamenitě.Díky vysoké citlivosti jsou mnohé modely detektorů Fisher v prostředí s vysokým výskytem železného smetí a mineralizace náchylné na falešné signály a instabilitu. Redukcí citlivosti se sice těchto signálů částečně dokážeme zbavit, zároveň ale zákonitě ztrácíme detekční hloubku.

1236-X2 má nyní k dispozici 3rd derivační - Silencer diskriminační obvod, jehož pomocí jsme schopni eliminovat rušivé praskavé zvuky v místech s velkou koncentrací železného smetí / vysoké mineralizace. Více o této funkci později.

Pinpoint (Zaměřování)

Při zmáčknutí a držení tohoto tlačítka aktivujeme no-motion (nepohybový) VCO zaměřovací obvod. Zaměřený předmět pak je signalizován zvýšenou hlasitostí a tónem.

Rozhodl jsem se zapojit funkci Silencer a přesvědčit se, zda se mi nějak změní a pročistí výsledný audio signál. Rozdíl to byl asi jako noc a den !

Testování v terénu:

Jedním z nejlepších aspektů 1236-X2 je jeho jednoduchost ovládání. Všechny detektory Fisher jsou známy svoji simplicitou při nastavení a celkovém ovládání. Během několika minut jsem měl přístroj sestaven a okamžitě začal hledat při "PRESET" značkách (železo pryč, Sens=8, atd).

Prohledával jsem starý park a v něm si vybral okolí několika mohutných dubů, kde se mi podařilo před několika lety najít krásnou minci - 1/2 cent z roku 1794. Během pár minut jsem zaznamenal první signál - měděný cent. Pokračoval jsem v hledání asi další hodinu, ale kromě novějších centů a jiných bezcenných mincí jsem na nic zajímavějšího nenarazil. Proto jsem se rozhodl přesunout na místo, kde kdysi stávaly občerstvovací stánky. Zde se dalo očekávat větší množství zajímavých věcí , ale hlavně jsem chtěl vyzkoušet jak si 1236-X2 poradí v takovémto zamořeném prostředí. Okamžitě jsem zaznamenal nepřeberné množství praskavých zvuků. Bylo mi jasné, že se pode mnou v zemi nachází spousta železného odpadu / smetí nahromaděného za všechny ty roky. Rozhodl jsem se zapojit funkci Silencer a přesvědčit se, zda se mi nějak změní a pročistí výsledný audio signál. Rozdíl to byl asi jako noc a den ! Se zapnutým Silencerem detektor pracoval tiše a praskavé zvuky téměř úplně zmizely. Byl jsem opravdu nadšen.Pomalu jsem začal prohledávat toto jinak téměř nehledatelné místo a po malé chvilce obdržel jasný signál ke kopání.Vyklubal se z toho stříbrný Rooseveltův 10cent (Dime). Byl v hloubce necelých 5 cm, což mi jasně ukázalo, že zde přede mnou s detektorem nikdo nabyl. Vůbec mě to nepřekvapilo, protože kdybych v ruce měl jakýkoli jiný přístroj než nový Fisher 1236, vzdal bych to pravděpodobně také a utekl jako všichni ostatní přede mnou.

Třebaže funkce Silencer funguje opravdu skvěle při hledání v zamořených a mineralizovaných lokalitách, nedoporučil bych její nadměrné používání při hledání v normálních podmínkách. A to z toho důvodu, že hledáme-li opravdu titěrné a hluboké věci, potřebujeme co největší citlivost a ta je funkcí Silencer přece jenom mírně potlačena. Proto používat s rozvahou.

Další týden jsem navštívil starý picnic areál / hřiště, kde se ve 20 a 30 letech minulého století scházelo pravidelně mnoho lidí a trávilo tam víkendy a volný čas. Místo je nyní zalesněné a v minulosti zde byly nalezeny opravdu zajímavé mince. Řekl jsem si, že to je to správné místo pro testování nového detektoru.

Rozhodl jsem se hledat více méně v režimu "relic", to znamená diskriminátor nastavit na "2". Hledal jsem takto asi hodinu, ale bez úspěchu. Začal jsem se rozhlížet kolem a přibližně ve vzdálenosti 100 metrů jsem zpozoroval několik starých jabloní. Vydal jsem se pomalu tímto směrem a asi po 30 m jsem dostal dobrý signál. Z hloubky přes 6 palců (16 cm) jsem vytáhl zachovalý 1939 Mercury 10cent. Musím poznamenat, že 1236-X2 signalizoval tuto minci opakovaně a dostatečně silně. Následující dvě hodiny jsem strávil hledáním v již zmiňovaném jabloňovém sadu. Výsledkem byl další 1937 Merc. 10cent v perfektním stavu a tři obyčejné centy. Podle stavu všech těchto mincí je zřejmé, že musely být ztraceny v 30 létech. 1236-X2 "vyslídil" dva Mercury 10centy a dokázal, že je dobrým detektorem i pro hledání v lesním prostředí. Je lehký, snadno se s ním manipuluje a je velmi efektivní.

Závěr:

Je pro mne velice snadné 1236-X2 vřele doporučit. Mezi hlavní přednosti patří: Kompaktnost, vynikající mechanický design a zpracování, velmi efektivní elektronické obvody a výkon. Nemyslím si, že můžete šlápnout vedle, zakoupíte-li tento poslední model od firmy Fisher. Jak jsem se již zmínil dříve, nová Silencer funkce pracuje perfektně a určitě se nám díky ní otevře nepřeberné množství zaneřáděných, hledačsky složitých lokalit, které jsme až do teď považovali za nehledatelné a z dálky se jim vyhýbali. Přímé nastavení IRON na diskriminátoru dělá z tohoto přístroje také výborný "relic" detektor (hledání starých artefaktů z barevných kovů).

1236-X2 má velice jednoduché ovládání a je to opravdu univerzální detektor. Je vhodný jak pro zkušeného profesionála, tak i pro úplného začátečníka, který před tím detektor nikdy nedržel v ruce. Měnitelná frekvence z něj navíc dělá také skvělou mašinu pro hledačské závody.Závěrem můžu konstatovat,že 1236-X2 je jedním z nejlepších "easy-to-go" ( jednoduchých ) detektorů, které jsem kdy měl v ruce.

Vložte svůj text...