Náčiní na kopání

Na trhu můžeme najít velké množství různých motyk, lopatek a jiného nářadí, které se dá využít mimo jiné i na vyzvedávání předmětů lokalizovaných detektory kovů. Ne všechny však jsou, jak se mnoho začátečníků naivně domnívá, pro vyznavače tohoto hobby tím pravým ořechovým. Takovýto instrument musí totiž splňovat několik specifických vlastnosti k tomu, aby dokázal účinně a pokud možno i rychle kovový artefakt ze země vydolovat. Na základě dlouholetých zkušeností z praxe považujeme mezi nejdůležitější tyto vlastnosti:

1/ Kvalita materiálu a provedení.

Tato vlastnost je nejdůležitější a každý si to uvědomí v okamžiku, kdy jeho fajnová motyčka nebo lopatka se během několika minut hledání v terénu jiném než je kyprá zem či píseček změní v nepoužitelnou věc hodící se tak akorát na sázení ředkviček.

2/ Velikost a skladnost

Nářadí by mělo být takových rozměrů, aby se pokud možno i v nesložené podobě vešlo do báglu na zádech, případně se dalo nosit na opasku. Alespoň pro mě je i ta nejkvalitnější motyka, lopatka, krumpáček, atd. ke vzteku, když bude moc velká a neskladná a nebudu vědět kam s ní. Nářadí totiž používám pouze při kopání a při hledání s detektorm v ruce jedné se mi s ní nechce tahat v té druhé. Mnoho lidí by si navíc muselo vyrobit jakýsi držák na cigáro podobný tomu jaký měl Bob Dylan na krku při hraní na foukací harmoniku.

3/ Hmotnost

Platí víceméně to samé co u bodu předcházejícího. Sebelepší instrument bude limitující a po chvíli i otravný když bude moc těžký. Jak všichni víme, takový klasický krumpáč by byl opravdu skvělý na většině lokalit, přesto ho s sebou tahá ale opravdu jen málokdo.

4/ Víceúčelovost

Výhodou každého nářadí je když se bude hodit na více aplikací najednou. Tak například pořádný krumpáček nebo motyka by měl mít jednu stranu plochou na normální kopání a odhrabávání zeminy a druhý pak špičatý nebo sekerovitého tvaru, aby se s ním daly přesekávat kořeny nebo páčit v omezeném prostoru. Specialitou pak jsou skládací lopatky, které se dají použít jednak jako klasická lopatka ale zároveň po rychlé a jednoduché úpravě i jako kopáček. Nejlepším představitelem tohoto designu je trojskládací polní lopatka US Army.

Zde jsou příklady dobrého nářadí pro každého detektoráře, které máme v nabídce:

US Army skládací lopatka, sloužící zároveň i jako kopáček

Lopatka US_Army_Lopatka 15552

US Army krumpáček

US_Army_krump__cek-250h US_krump__cek-260h

Vložte svůj text...