Fisher F19 LTD Camo

Už jsem se opravdu nemohl dočkat, až budu moci vyzkoušet poslední a nejnovější model detektoru této nejstarší americké značky označený jako Fisher F19 LTD. Nyní se tedy pokusím shrnout, co jsem zkoušel a jak se mi detektor celkově jeví.

Po zapnutí detektoru levým POWER knoflíkem (GAIN nastavit do půlky na 12 hodin) nás "devatenáctka" pozdraví tím, že na displeji postupně zobrazí všechny v paměti uchované hodnoty. To je znamení toho, že vše je v pořádku a detektor je připraven na odladění země a hledání tak může začít. Do paměti se neukládá pouze odladění země a podsvícení LCD.

Vlastní odladění země se provádí tak, že nejprve "odklikneme" pravý knoflík MODE z polohy "Disc" do polohy "Threshold" a otáčíme jím, dokud dostaneme jeho slyšitelný prahový tón (vychází to kousek za polovinu rozmezí chodu potenciometru). Následně zmáčkneme tlačítko "MENU GG" a klasicky pumpujeme detektor směrem nahoru a dolů v rozmezí zhruba 1 - 25 cm. Během okamžiku se nám zobrazí dvě čísla, fáze detektoru a Graund / země, která by měla být shodná. Tato čísla se objeví uprostřed a vpravo na displeji (to menší vpravo má jedu desetinou čárkou) a zvuk ladění země se ustálí v obousměrném chodu. Tedy klasika jak jsme u Fisherů zvyklí - stejný zvuk při pohybu cívky směrem dolů i nahoru. Odladění země je proces, který zabere 3 - 5 sec., prostě nic, na čem by se měl člověk zaseknout. Po vyladění země kontrolu MODE přepneme úplným otočením doleva zpět do polohy "Disc" a na levém potenciometru přidáme výkon až na hranici maximálního výkonu, tedy rozmezí 95 - 100. Opravdu se nebojte vyladit detektor na maximální výkon, on to bez problému unese.

Přes tlačítko "Menu GG" se nyní pohybujeme v nastavení samotného hledacího procesu. Prvním klikem se nastavuje možnost podsvícení displeje a to v rozmezí intenzity hodnot 0-5. Zprvu jsem si říkal, že toto první nastavení mohlo být umístěné třeba až na třetím, nebo čtvrté pozici. Jenže když jsem to pak v noci zkoušel, pochopil jsem, že první pozice je ve tmě velkou výhodou. Je to přece to první, co budeme hledat a člověk nemusí šátrat nikde v menu, pouze jednou zmáčkne MODE, palcem pak lehce vpravo zmáčkne tlačítko hodnoty "+" a displej se rozsvítí. Je to takhle jednoduché a má to svou logiku. Škálová hodnota intenzity podsvícení displeje 0-5 je velmi sympaticky odstupňovaná, ve své podstatě se plynule rozsvěcuje a zase ztlumuje, bez rozdílu mezi jednotlivými stupni. Pro někoho, kdo rád hledá v noci je to velmi smysluplná a funkce. Pozor ale musíme dávat na to, že pokud přisvícení nepotřebujeme, nechme jej vypnuté. Důvod? Tahle funkce dokáže hlavně při vyšším nastavení na úrovni 4 a 5 pěkně rychle vysát baterie.

Druhou hodnotu, kterou jsem si nastavoval, a tady musím smeknout, protože detektor tím posouvá do kategorie "neunavujícího přítele", je hodnota nastavení VOLUME. Fisher tuto funkci označil FeTone™. Doslova obrovská škála nastavení zvukových výstupů podle vlastní libosti. Jsem zvyklý, že dostávám od detektoru do uší stejné zvukové odezvy v hlasitosti jak na železa, tak na barevné kovy. Po několika hodinách hledání někde na poli s vysokou koncentrací železného smetí a odpadu dokáže nejednomu detektoráři pěkně zvonit v hlavě. Do sluchátek totiž dostáváme velké množství tónů a zvuků a ty musí řádný hledač dle Shekespearova návodu vždy sám zhodnotit - kopat či nekopat? Ruku na srdce, nikdo z nás asi nekope vždy a všechno, zvláště po tom, co jsme na louce, nebo poli šestou hodinu poctivého mávání a kopání. Možnost ztlumit si tónové odezvy na železo o 50%, to je hodnota, kterou jsem si oblíbil nejvíce a barevné tóny nechat znít naplno - to je funkce, která dělá z detektoru kovu F 19 LTD neúnavného a přívětivého kamaráda. Osobně jsem chodil s hodnotou Volume nastavenou na 14. Zvukové výstupy se dají nastavit do několika rozmezí. Hodnota 0 je prostě 0 a nula je nic, hodnota 5 je nastavení zvukové hladiny na barvu a železo na 50% výkonu, v hodnotě 10 uslyšíte pouze odezvy na barevné kovy, hodnotou 15 nastavíte odezvu na barevné kovy na 100% a železné tóny na 50% výkonu zvukové hladiny a nejvyšší hodnotou 20 nastavíte 100% výkonu zvuku na barevné kovy i na železo. Všechno mezitím, tím myslím např. nastavení hodnoty 8, 9, 13, 14, 16, 18, apod. znamená, že se pohybujete v drobných niancích výše popsaného nastavení. Máme zde tedy obrovskou škálu možností, takže možnost si vybrat má úplně každý. Otevřeně zde přiznávám, že tahle funkce mě absolutně rozmazlila! I v absolutním bordelišti jsem si připadal, že jezdím v Rolls-Royce, protože odezvy na rozpadlé konzervy, nejrůznější železa a želízka jaké si dokážete představit, prostě neunavují a může jimi být posetý třeba celý lán.

Třetím nastavením v menu je V-BREAK a tam jsem si nastavil hodnotu 42. V-Break je funkce, kterou známe už z detektoru Fisher GOLDBUG, tedy možnost nastavení, od jaké hranice chceme, aby se nám ozývala barva namísto železa. Většina hledačů s Goldbugem chodí hodnotu 40, mě ale nejvíce u této možnosti vyhovuje nastavení hranice 42 nebo 43, kdy i kousky koksu a uhlí jsou signalizovány jako železo.

NOTCH nechávám vždy vypnutou (v tomto případě 0), nikdy nic nefiltruji. Jsem totiž přesvědčen, že je lepší vykopat nějaký ten nesmysl navíc, než přejít nějakou hezkou věc, na kterou již nikdy více nemusím narazit.

Nakonec se nastavuje úroveň rozlišení kovů, tedy diskriminace - DISC. To se dělá pomocí dotykových tlačítek "+" a "-" ve chvíli, kdy na displeji nejsou vysvíceny žádné kategorie MENU. Disc jsem nastavil na "0", abych slyšel všechny kovy - všech velikostí.


S detektorem jsem chodil přesně v tomto výše popsaném nastavení. Tak mi to vyhovovalo nejlépe a tak byl dle mého, pochopitelně subjektivního názoru, přístroj nejefektivnější a to jak pocitově, tak i hloubkově. Nový Fisher F19 Ltd má jednoduché a logické ovládání, je lehký a dobře vyvážený. Tyto vlastnosti spolu s výše zmiňovanou stabilitou, tzn. fungování bez jakýchkoli rušivých signálů a tónů znamená, že se s ním dá pohodlně běhat celé hodiny bez větších náznaků únavy.

Jedinou věc kterou bych osobně udělal nebo zvolil jinak je sonda. Fisher F19 LTD je standardně osazen eliptickou uzavřenou sondou 10x5DD (25 x 13cm), já bych ale raději volil větší sondu 11DD, na kterou jsem zvyklý u svých oblíbených Fisherů F75 / F75 LTD, F70 DD a GOLDBUG Pro DP. Sonda 10x5 DD určitě není špatná, ale do hloubek na sondu 11DD prostě nemá. Na druhou stranu je ale nutno podotknout, že F19 Ltd. je postaven čistě jako Relic detektor a odpovídá tomu i osazení právě touto sondou. Nicméně když Fisher v minulosti začínal s produkcí modelů F2, F5 a F70, ty rovněž byly standardně osazeny sondou 25cm a až časem po našem přesvědčování vyjely i s modely F2 DD, F5 DD a F70 DD, které měly jako standardní sondu námi požadovanou 28cm - 11DD.

ZÁVĚR:

Co tedy říci závěrem? Asi to, že jsem byl opravdu překvapen až neuvěřitelně klidným chodem tohoto přístroje a dokonce si dovolím kacířsky tvrdit, že takto stabilní detektor kovu jsem za těch 30 let co s detektory blbnu dosud v ruce neměl. A asi to nebude jen můj subjektivní názor, protože k podobnému závěru došel i Luděk z Fisherklubu, který si s novým detektorem  Fisher F19 Ltd hrál 2 dny po mně.

Pavel Diviš - Detektor Centrum.