Fisher F75 Plus F-Pulse

Představujeme novinku z amerického trhu, která se jinde v Evropě s největší pravděpodobností vůbec neobjeví. Jedná se o model Fisher F75+ (Plus), což je vlastně F75 Ltd V2.0, ale bez malé 13 cm DD sondy a dodatečného příslušenství skládajícího se z obalů elektroniky obou jednotek s elektronikou, krytky sondy a čepice.

Nyní nejspíš každého napadne otázka proč takový humbuk a k čemu taková sláva, když F75 Ltd V2.0 tady již je. Vysvětlení je však jednoduché. Je obecně známo, že Fisher F75 Ltd V2.0 za použití booth Proccessu bP jde přibližně o 20% hlouběji než standardní F75 (u které tento program chybí), čímž se řadí spolu s několika nejvyššími modely MInelabu mezi absolutně nejhlubší detektory kovů na trhu. Rozdíl v ceně je ale 7.000,- korun a to se někomu může zdát opravdu hodně. Je sice pravda, že F75 Ltd V2.0 má kromě zmiňovaného programu navíc i další sondu a různé příslušenství, ale mnoho lidí si řekne, že tu malou sondu stejně nikdy nebude používat, obaly ani krytku nepotřebuje a pokud by svůj názor změnil, kdykoli si to přece může jednotlivě dokoupit. V minulosti jsem tuto otázku se šéfy od Fishera mnohokrát řešil a ptal se jich, proč neudělají model s bP programem jako má LTD ale bez všech těch doplňků a nenabídnou jej za přijatelnější peníze. Kdyby ten cenový rozdíl byl menší, řekněme 100-150 dolarů (2-3 tisíce Kč), nenašla by se spousta detektorářů, kteří by neváhali a šli do něj? Nebyl jsem nejspíš jediný, koho něco takového napadlo, protože od letošního roku začal Fisher v USA nabízet nový model "pětasedmdesátky" pod označením F75+, který přesně toto splňuje. To ale není všechno, pro příznivce dohledávaček se nabízí ještě jedna varianta, kterou je Fisher F75 Plus F-Pulse. Jedná se Fisher F75+ v setu s novým pulsním pinpointerem F-Pulse, který díky použité pulsní technologii jde hlouběji než vše ostatní, je vodotěsný do 3 metrů a nevadí mu jakákoli mineralizace včetně železných rud, čediče, černých magnetitových písků, pláží, ani slaná mořská voda. Set navíc ještě obsahuje i speciální dýkovitý dloubák na nálezy s pochvou. A teď to nejlepší nakonec. Fisher F-Pulse v setu s F75+ vyjde na pouhé 2.000,- Kč, což je za jednu z absolutně nejlepších dohledávaček na současném, jejichž ceny se pohybují v rozmezí 3.500 - 5.000,- korun, opravdu skvělá cena.

Před nedávnem jsme publikovali článek, který popisoval a podrobně se zaobíral rozdíly a výhodami nové verze V2.0 dnes již legendárního detektoru Fisher F75. Všichni, kteří se na porovnávání a testování podíleli, se shodli v tom, že nová verze není v žádném případě jen nějakou kosmetickou změnou, jak to při obdobných inovacích bohužel často bývá. I když nový model F75 V2.0 vypadá navenek úplně stejně, ve skutečnosti u něj najdeme mnoho významných inovací, které umožňují nejen pohodlnější a efektivnější hledání, ale díky naprosté stabilitě i při maximálně nastavené citlivosti nyní lze naplno využít jeho enormní výkon. 
Fisher F75 V2.0 lze považovat za univerzální detektor kovů, jehož bezkonkurenční sensitivita a diskriminační schopnosti spolu s výborným systémem půdního odladění zajišťuje nejen skvělý hloubkový dosah na militárie, zároveň nám ale dává možnost nacházet i všechny nejdrobnější kovové předměty, staré artefakty, mince, jakož i fragmenty zlatých a stříbrných šperků. Toto vše navíc platí i pro lokality s vysokou koncentrací železného odpadu a co je obzvláště důležité i pro místa se složitými půdními podmínky-vysokou mineralizací.

Model F75 LTD V2.0 jsme zvláště nepopisovali a nerozebírali s odůvodněním, že až na 2 přidané hloubkové programy a malou 13 cm DD sondu jde o ten samý detektor kovu a tak co bude řečeno o F75 V2.0 platí zároveň i pro F75 Ltd V2.0. Toto je sice pravda, ale nijak to nevyjadřuje skutečný rozdíl mezi těmito dvěma detektory. Jak to tedy vlastně je? Je nesporným faktem, že ty dva zmiňované programy navíc, bP a CL, dělají z hlediska výkonu naprosté divy, které se dají číselně vyjádřit přibližně jako 20% nárůst hloubkového dosahu oproti programům ostatním. Neplatí to pochopitelně obecně, vždy a všude a v následujících řádcích se pokusím vysvětlit, jak to funguje v praxi. U Fishera bP program původně zamýšleli k použití na místa / lokality, kde není možné hledací sondu úplně přiblížit k zemi, ať již z důvodu vysoké trávy, křoví, kořenů, či jiných objektivních či subjektivních překážek. Obecně řečeno, dostaneme-li se na jakékoli místo kde je vegetace tak hustá nebo drny tak vysoké, že sondu detektoru nebudeme schopni dostat úplně k zemi a pohybovat těsně nad povrchem, bude nejlepší zvolit právě program bP. Ten totiž dokáže proniknout k předmětu na větší vzdálenost a za takovýchto podmínek umožní lepší stabilitu, tónovou odezvu a pochopitelně i větší hloubkový dosah (Cache Locating Proces CL jde dokonce ještě hlouběji, reakční rychlost je zde však již výrazně pomalá a jeho využitelnost je tak poněkud omezená). Postupem času se ukázalo, že program bP je možno bez problémů využít vlastně všude, kde není příliš velká koncentrace kovového šrotu, což většinou bývají lesy, louky, pastviny, apod.

Jestliže v programu bP (nebo CL) hledáme, musíme mít na paměti, že je třeba oproti jiným programům pohyby sondy poněkud zpomalit. Pokud bychom totiž sondou umístěnou těsně u povrchu pohybovali příliš rychle, detektor by mohl hůře separovat předměty umístěné blízko vedle sebe. Chceme-li zachovat separační schopnosti přístroje na stejné úrovni jakou vykazují programy dE nebo JE, musíme zkrátka zpomalit. Z tohoto pak plyne, že na rozdíl od jmenovaných programů bP proces nebude až tak vhodný a efektivní na lokalitách s vyšší koncentrací kovového odpadu. Program bP ale kromě zvýšeného dosahu (cca o 20%) přináší i některé další výhody. Uvedu příklad. Mnoha detektorářům se po hodinách hledání stává, že vinou únavy paže a zad začnou "flákat" techniku pokládání sondy (vodorovně a co nejblíže k povrchu) a tím přicházejí o možné nálezy. Boost Process bP je mnohem tolerantnější ke špatnému mávání sondou nad zemí než programy ostatní a proto jej v takovýchto chvílích používejte. Za další výhodu můžeme počítat i to, že program bP prodlužuje trvání / délku tónu a tak pro mnoho hledačů může tato audio odezva určitě být příjemnou změnou, rozpoznávání barvy bude navíc zřetelnější a jednodušší. Zatímco při hledání v programech dE nebo JE může zpomalení pohybů sondy vést k určité ztrátě sensitivity, proces bP umožní zpomalit bez jakékoli ztráty citlivosti. Lokality mající pověst totálního prohledání může program bP změnit na místa kde se dá opět nacházet. Jestliže některá lokalita byla v minulosti zvláště produktivní, určitě bude stát za pokus se na ní vrátit a hledat tam s použitím bP processu. Již poněkolikáté ale zopakuji, že při takovém hledání bude vždy důležité zpomalit pohyby sondy. Z procesech bP a CL je možno kdykoli přejít zpět do procesu dE. Jednoduše zmáčkneme a držíme červené tlačítko Menu a tím dočasně program dE zapojíme. Toto může sloužit také ke zpětné kontrole signálů. Za určitých podmínek totiž dE program může identifikovat předmět lépe, přesněji a to v důsledku toho, že vyhodnocení signálu v jednom procesu může být jiné než v procesech ostatních.

Cache Locating Process CL je primárně určen na lokalizaci velkých hlubokých objektů, kdy sonda nemusí být držena úplně při povrchu země. Výhodou je, že zde nedochází k narůstajícímu thresholdovému tónu, který se může objevovat u Statického All Metalového Modu. Dle mého názoru je ale CL odezva, jak již jsem zmiňoval výše, na normální hledání až příliš pomalá. Pokud ale někdo preferuje velmi pomalou práci s cívkou, může dosáhnout velice dobrých výsledků např. při dohledávání extrémně hlubokých předmětů, zbytků z depotů, atd.

Závěrem bych si dovolil upozornit ještě na jednu všeobecnou vlastnost, kterou považuji za stěžejní pro úspěšné a efektivní hledání. Detektor Fisher F75 ve všech svých variantách vyniká rychlou odezvou, což v praxi znamená, že tóny signalizovaných předmětů v zemi slyšíme okamžitě po přejetí sondy nad nimi. Celkovým výsledkem pak je lepší separace na místech s velkou koncentrací železa a obecně i všech předmětů ležících blízko vedle sebe. Ve verzi V2.0 byl navíc přidán další program s označením FA (Fast Proccess), který je ještě 2x rychlejší než stávající programy dE a JE. Nejde sice tak hluboko jako tyto dva, o bP ani nemluvě (není to konec konců ani jeho účelem), ale jeho separace je přímo fenomenální, nejrychlejší s jakou jsem se kdy u detektoru setkal.

Nedá mi to a ještě předtím než se dostanu k mému oblíbenému nastavení Fisher F75+ ( F75 Ltd V2.0), které mám uložené v paměti a které jen lehce upravuji podle dané lokality a typu hledání, se zmíním o výkonu tohoto detektoru kovů a jakých hloubkových dosahů je opravdu schopen. Když Marek na Lovci pokladů psal, že novým Minelabem Equinox 800 bral při testování na svém polygonu starou "bolševickou" 1 Kčs v 35 cm, myslel jsem si, že to možná trochu v rámci kampaně Equinox "přifukuje", protože to je opravdu hodně. Nedalo mi to a když jsem od něj jeden konečně dostal, řekl jsem si, že to musím také vyzkoušet a porovnat se svým oblíbeným LTD-éčkem. Hned na začátku bych zde rád uvedl, že nový Equinox je fakt povedený detektor a řekl bych, že je výkonem a efektivitou minimálně na stejné úrovni jako E-Trac, je však mnohem lehčí a díky rychle a snadno volitelným programům i zábavnější na hledání. Šel jsem tedy dětem okupovat místní pískoviště, začal korunu zahrabávat a měřit dosahy. To je věc kterou často nedělám, protože je to podle mě subjektivní hodnocení. Když totiž člověk ví, že dole něco je, tak si s tím tak dlouho hraje a snaží se chytit signál ... až nakonec něco vymodlí. A to je problém, protože podstatné je, jestli by se nad signálem zastavil v terénu. Myslím si, a dlouhodobá praxe mě v tom utvrzuje , že 35 cm na mince této velikosti jsou opravdu naprosto hraničními dosahy a pochybuji, že při běžném hledání v terénu by se k nim běžné detektory opakovaně blížily. Když jsem se ale i já dostal na 34 cm, musím se přiznat, že mě to ohromilo      (se standardním Fisherem F75 v programu JE jsem šel o 2 cm méně, tedy 32 cm). O to víc jsem si pak sedl na zadek při zkoušení svého F75 LTD V2.0 v programu bP (booth Proccess - ten u standardní F75 chybí a to je hlavní rozdíl mezi těmito dvěma modely). Slabý signál / tón jsem chytal do 38 cm a to je fakt bomba. Zároveň jsem přesvědčen o tom, že kdybych ten Minelab Equinox 800 uměl nastavit stejně dobře jako svoje LTD, půjde ještě o něco hlouběji a těch 35 cm s přehledem udělá.

DOPORUČENÉ NASTAVENÍ

Disc. Level:         0   Chci slyšet vše včetně železa.
                                  POZOR:  Při nastavení na úroveň "10" a více je většina želez odfiltrována.
                                                 Tím ale hrozí zároveň i přecházení malých věcí z 
barevných kovů
                                                 zamaskovaných větším Fe.

Sensitivity: 85-95   Nastavuji na takovou úroveň, aby byl detektor stabilní a pokud možno bez
                                 falešných signálů.

Notch:                 1   Diskriminační okna nepoužívám, protože bych tak mohl přecházet drobné                                     zamaskované cíle.

Tones:        2F, 2h   Železa vydávají nízký bručivý tón, barevné kovy vypískávají nahoru. 
                                 Hlasitost, výška a délka tónu závisí na velikosti, hloubce, složení a tvaru
                                 předmětu. Jiné tónové režimy já osobně nepoužívám, protože variabilní
                                 VCO tón
mi nabízí více informací než jakékoli tóny digitální. Je to vlastně
                                 hledání jakoby s analogovým zvukovým rozlišením při současném číselném
                                 vyhodnocování na displeji (1 - 99).  

Process (Program):

JE - zapojen předzesilovač, takže detektor je citlivější i na ty nejdrobnější věci. Tento
        program používám nejčastěji při hledání na polích.

dE - předzesilovač je deaktivován, chod detektoru je velmi stabilní. Ideální do začátků, kdy
        chování přístroje ještě přesně neovládáme. Vhodný na místa s větší koncentrací
        kovového odpadu, vyšší mineralizací a/nebo silnějším elektromagnetickým rušením.

FA - super rychlá odezva. Hloubkový dosah sice nižší, ale díky vynikající separaci nejlepší
        na hledání v místech s extrémním zamořením dobovým železem, kde dokáže
        odhalit drobné barevné cíle mezi železným odpadem, kterým často může být maskován.

PF - vhodný na nerovný terén jako brázdy, drny, apod.

bP největší výkon a dosah. Používám v lesích a na loukách s malou až střední koncentrací
        kovového odpadu.
Při hledání v bP je potřeba zpomalit pohyby sondou, proto se nehodí
        na silně zamořené lokality.