Otázky & odpovědi

DO JAKÉ HLOUBKY MŮŽE DETEKTOR KOVŮ JÍT ? 

- Drobné mince, náušnice, části prstýnků a malé kovové předměty 0-20 cm

- Mince, medaile, prsteny a kovové předměty střední velikosti 15-35 cm

- Předměty velikosti víčka od kompotu/konzervy 20-55 cm

- Velké kovové předměty jako trubky, truhly ap. 30-90 cm

- Velké předměty teoreticky možno lokalizovat až do hloubky 2 m

JSOU DETEKTORY S MNOHA KNOFLÍKY LEPŠÍ NEŽ PŘÍSTROJE JEN S NĚKOLIKA ZÁKLADNÍMI OVLADAČI ?

Všechny detektory můžeme zařadit do dvou klasifikačních skupin. První skupinu tvoří přístroje automatické, které mají předem firemně nastavenou vodivost pudy a nevyžaduji žádné další seřizování. Jejich elektronické obvody automaticky eliminují rušivý minerální efekt pudy. Druhou skupinou jsou detektory na kterých si operátor sám může seřídit vodivost půdy podle aktuálního minerálního složení zkoumaného místa a které většinou mají nějaký typ měřáku (vizuální, akustický). Tyto přístroje jsou při přesném nastavení schopny proniknout o trochu hlouběji než detektory plně automatické. Ale na druhou stranu je nutné připomenout, že při nepřesném nebo nesprávném nastavení fungují mnohem hůře.

JAKÁ VELIKOST HLEDACÍ SONDY JE NEJLEPŠÍ ?

Standartní cívka dodávaná s detektorem (průměr 20 cm) je pro universální účely tou pravou volbou. V místech která jsou extrémně zanesena železným odpadem (hřebíky, alobal, zátky od lahví atd.) je lepší použít sondu menší o průměru 13 nebo 10 cm i když tím ztrácíme trochu detekční hloubky. Celkový výsledek je při použití menší cívky v těchto podmínkách většinou lepší, protože pravděpodobnost že dobrý nález bude maskován nějakým bezcenným odpadem se sníží (nežádoucí železný odpad se může nacházet vedle dobrého nálezu, nebo dokonce nad ním). Jestliže ale hledáme na místech nezanesených již zmiňovaným železným materiálem (venkovská pole, louky, pastviny ap.), může být použito cívky o průměru 27 cm. Tato větší cívka má výhodu v tom, že proniká hlouběji a také zabírá větší prostor což umožňuje rychlejší prohledávání zkoumaného místa.

JAK NASTAVIT FUNKCI "SENZITIVITA" PRO DOSAŽENÍ MAXIMÁLNÍ HLOUBKY ?

Přístroj nejprve seřídíme podle návodu. Potom vezmeme kovový předmět jako minci nebo prstýnek a budeme jím pohybovat v blízkosti hledací sondy. Ovladač senzitivity nastavíme střídavě na maximum/ minimum a budeme sledovat zdali reakční vzdálenost zkoumaného předmětu od sondy se mění. Jestliže ano, pak si můžeme být jisti, že senzitivita funguje.Při použití detektoru v terénu nastavíme senzitivitu na nejvyšší možnou úroveň podle toho jak nám to umožní minerální složení dané půdy. Jestliže je senzitivita nastavena příliš vysoko, přístroj nám bude vydávat statické signály a nebude možno rozlišit mezi dobrým hledaným předmětem někde pod sondou a falešným minerálním signálem.

NA JAKÉM PRINCIPU PRACUJE "TARGET ID" (identifikační) DETEKTOR ?

Jestlize vas pristroj ma knoflik na nastaveni diskriminace DISC, pak vlastne ma i "Target ID" funkci. Zvysujeteli diskriminaci (1 - 10) tak, ze hledany predmet prestava vydavat jasne ohraniceny ton, muzete odhadnout o jaky predmet (material) jde. Detektor takto funguje automaticky kdykoli jeho sonda projde nad nejakym kovovym predmetem. Timto zpusobem je mozno odfiltrovat (vyrusit) kovove predmety jako zelezo, hrebiky, alobal ap. Nutne je ale vedet, ze opravdu stare predmety, mince a jine veci mohou svym slozenim ci oxydaci oklamat i ten nejlepsi a nejmodernejsi pristroj a jevit se potom jako obycejny zelezny odpad. Tyto super ID masinky s ruznymi meraky a displeji mohou byt presne a 100 ucinne pouze na novejsi mince americkeho puvodu.Stare osvedcene pravidlo rika, ze uspesny hledac casto nachazi take velke mnozstvi zelezneho smeti. Je to zpusobeno tim, ze diskriminaci ma nastavenou hodne nizko (1,2) a snazi se prozkoumat/vyzdvyhnout kazdy zajimave znejici predmet.

JE MANUÁLNÍ NASTAVENÍ VODIVOSTI PUDY LEPŠÍ NEŽ AUTOMATICKÉ ?

Automaticke/firemni nastaveni vodivosti detektoru prinasi vzdy dobre vysledky nehlede na tom jake je mineralni slozeni prave prozkoumavane pudy. Nektere drazsi pristroje maji extra ovladac na manualni serizeni vodivosti pudy a ty pak pri presnem nastaveni jsou schopny proniknout o nekolik centimetru hloubeji. Na druhe strane je ale nutno poznamenat, ze pri nepresnem nastaveni je konecny vysledek mnohem horsi nez u pristroju automatickych.

PROČ MUJ DETEKTOR REAGUJE NA VELKÉ, HLUBOKO SE NACHÁZEJÍCÍ HŘEBÍKY A REZAVÉ ŽELEZNÉ PŘEDMĚTY I KDYŽ JSEM JE VYRUŠIL DISKRIMINACÍ ?

Vetsina detektoru muze byt bohuzel oklamana velkymi rezavymi predmety, obzvlaste majili kruhovy tvar jako zelezne podlozky nebo zatky od lahvi. Zatek se castecne zbavime rychlejsim pohybem civky, o neco horsi je to vsak s podlozkami. Vetsi kusy zeleza nastesti vydavaji ponekud delsi/sirsi zvuk nez predmety nezelezne (med,zinek,stribro,zlato,olovo ap.) zkoumameli pri pouziti ALL-METAL funkce. Tuto funkci (kovy obecne) zapojime tim, ze vyradime z provozu diskriminaci a to tak ze ji nastavime na "0". All-Metall obvod je take automaticky zapojen pri zamerovani (PINPOINT). Praxe zde jako ve vsem hraje dulezitou roli a tak lze rici, ze zkuseni hledaci jen malo kdy doluji vetsi kusy zeleza.

MÁ VLHKOST PUDY VLIV NA HLOUBKU DETEKCE ?

Vetsina kovovych predmetu ve vlhke pude koroduje. To zpusobuje, ze rezavy predmet se potom pristroji jevi mnohem vetsim nez ve skutecnosti opravdu je. Zlato v zemi nekoroduje vubec a stribro prece jenom mene nez med,mosaz nebo bronz. Zelezo a ocel samozrejme ve vlhke pude koroduje a takoveto predmety pak mohou produkovat mnozstvi falesnych signalu.

JAK NASTAVIT DISKRIMINACI ABY MUJ PŘÍSTROJ PRONIKL DO NEJVĚTŠÍ HLOUBKY ?

K dosazeni maximalni hloubky nastavte diskriminaci sveho detektoru na co nejmensi hodnotu. Idealnim resenim je seridit diskriminaci tak, aby signal vyruseneho materialu nebyl uplne odfiltrovan ale pouze byl zmenen z jasne ohraniceneho tonu na prerusovany/chraplavy.

JAK VÝRAZNĚ JE DETEKTOR ZA 40 000 KORUN LEPŠÍ NEŽ PŘÍSTROJ ZA 15 000 A PROČ ?

Detektor za 15 000 korun bude schopen proniknout priblizne do stejne hloubky jako pristroj za 35 000, avsak ten bude mit vice funkci jako napr. hloubkovy metr, identifikacni metr, Target ID, LCD Display, osvetleni atd. Je bez pochyb, ze tyto extra funkce vyrazne zvysi cenu zakladniho modelu, na druhe strane ale mohou vnest do hledani vetsi konfort. Pokud tedy chcete mit vsechny technicke vymozenosti, bude vase volba smerovat pravdepodobne k drazsim modelum. Ale ani ten nejdrazsi pristroj vam nezaruci dobre vysledky bez urcite praxe. Pokud se rozhodnete pro nakup kterehokoliv modelu doporucujeme vzdy konzultovat vase pozadavky s odbornym prodejcem. Ten vam pomuze vybrat takovy model ,ktery 100 procentne uspokoji vase potreby bez toho, aby jste zbytecne platili za neco co vlastne ani prakticky nevyuzijete.

Vložte svůj text...