Fisher F19 Ltd - TEST

Konečně jsem se dostal k tomu, abych si pořádně otestoval novinku pro letošní rok, detektor kovu s čistokrevným rodokmenem rodiny Fisher, model F19 LTD. Není to tak dávno, co jsem si s touhle novinkou ve světě detektorů, malou chviličku hrál a během této malé chvilky mě dokázala nadchnout. Vzhledem k tomu, že v tomto článku zmiňuji z čeho Fisher F19  vychází, pro tentokrát to s prominutím opominu a rovnou se budeme věnovat nastavení, funkcím a samotnému hledání s tímto detektorem kovu, a to v reálném hledačském prostředí.

Po zapnutí potenciometrem do polohy "ON", zhruba do poloviny (12 hodin) rozmezí chodu potenciometru, vás devatenáctka pozdraví pomyslným zamáváním přejetí stupnice v rozmezí 0 - 100, tam a zpět. To je znamení toho, že vše je v pořádku a detektor je připraven na odladění země - hledání může tudíž začít.

Odladění země se provádí tak, že k tomu ještě zapneme potenciometr "DISC", až se dostaneme do slyšitelné polohy Thresholdu (cca 12 hodin). Zhruba to vychází těsně za polovinu rozmezí chodu potíku, zmáčkneme tlačítko "MENU GG" a klasicky "pumpujeme detektor" směrem nahoru a dolů v rozmezí zhruba 1 až 25 cm. Během okamžiku se nám zobrazí dvě čísla, která se musí shodovat. Jedno velké centrální uprostřed a vpravo na displeji menší, s jednou desetinou čárkou a zvuk ladění země se ustálí v obousměrném chodu. Tedy klasika, jak jsme u Fisherů zvyklí - stejný zvuk když se cívka pohybuje směrem dolů i nahoru. Odladění země je proces, který zabere 3 - 5 sec., prostě nic, na čem by se měl člověk zaseknout. Když naladíme, tak úplně vypneme potenciometr "DISC" a na levém potenciometru "POWER" přidáme výkon až na hranici maximálního výkonu, tedy rozmezí 98 - 100. Opravdu se nebojte vyšťavit detektor na maximální výkon, on to bez problému unese, ale k tomu se dostaneme v tomto testu o kousek dál. Přes tlačítko "MENU GG" se pohybujeme v nastavení samotného hledacího procesu.

Prvním klikem nastavujete možnost podsvícení displeje (symbol žárovka) v rozmezí intenzity hodnot 0 - 5. Zprvu jsem si říkal, že tato funkce mohla být v menu klidně až na třetí, nebo čtvrté pozici. Jenže když jsem to pak v noci zkoušel, pochopil jsem, že první pozice je ve tmě velkou výhodou, je to to první co budu hledat. Člověk "nešátrá poslepu" nikde v menu, ale jednou zmáčkne tlačítko, palec lehce doprava, zmáčkne tlačítko hodnoty "+" a rozsvítí se displej. Jo, to má logiku. Škálová hodnota intenzity podsvícení displeje 0 - 5 je velmi sympaticky odstupňovaná. Ve své podstatě se plynule rozsvěcuje a zase ztlumuje, bez rozdílu mezi jednotlivými stupni. Pro mě, jako pro kopáče, který si rád vyběhne na noční hledačku, velmi smysluplná a sympatická funkce. Na své F75 LTD to v noci musím řešit překryvem displeje, protože v noci až moc zbytečně oslňuje.

Druhou hodnotu, kterou jsem nastavoval a tady musím smeknout, protože detektor se touto možností nastavení posouvá do kategorie "nikdy neunavujícího přítele" je hodnota nastavení VOLUME. Fisher tuto funkci označil FeTone™. Doslova obrovská škála možnosti nastavení zvukových výstupů přesně podle vlastní libosti každého z nás. Jsem zvyklý, že dostávám od detektoru do uší stejné zvukové odezvy v hlasitosti jak na železa, tak na barevné kovy. Po celodenním hledání někde na louce, kde v roce 1945 bivakovala jakákoliv armáda, drnčí nám kopáčům v hlavě. Do sluchátek proudí neuvěřitelné množství zvuků jak železných, tak barevných, které musí řádný kopáč sám zhodnotit kopat vs. nekopat. Ruku na srdce, nikdo z nás asi nekope vždy a za každé situace všechno, ještě k tomu po tom, co jsme na louce nebo poli, šestou hodinu poctivého mávání a kopání. Možnost ztlumit si tónové odezvy na železa o 50%, to je hodnota, kterou jsem si oblíbil nejvíce a barevné tóny nechat znít ve standartní hlasitosti - to je funkce, která dělá z detektoru kovu F19  neúnavného a přívětivého kamaráda. Osobně jsem chodil hodnotu nastavenou na 14. Zvukové výstupy se dají nastavit do několika rozmezí. Hodnota 0 je prostě 0 a nula je nic, hodnota 5 je nastavení zvukové hladiny na barvu i železo na 50% výkonu, v hodnotě 10 uslyšíte pouze odezvy na barevné kovy - železo mlčí. Hodnotou 15 nastavíte odezvu na barevné kovy na 100% a železné tóny na 50% výkonu zvukové hladiny. Nejvyšší hodnotou 20 nastavíte 100% výkonu zvuku na barevné kovy i na železo. Všechno mezitím, tím myslím např. nastavením hodnoty 8, 9, 13, 14, 16, 18, apod. se pohybujete v rozmezí drobných niancí výše popsaného nastavení. To je tedy tak obrovská škála možností, že si jistě vybere úplně každý kopáč. Otevřeně přiznávám, že tahle funkce mě absolutně rozmazlila! I v absolutním bordelišti jsem si připadal, že jezdím v Rolls-Royce. Odezvy na rozpadlé konzervy, nejrůznější železa a želízka jaké si dokážete představit, nebo znáte, prostě neunavují a může jimi být posetý třeba celý lán.

Třetím nastavením v menu je V-Break a tam jsem si nastavil hodnotu 38. V-Break je funkce, kterou známe už z detektoru Fisher Goldbug, tedy možnost nastavení, od jaké hranice chceme, aby se nám ozývala barva na místo železa. Většina hledačů s Goldbugem chodí hodnotu 40, mě ale nejvíce u této možnosti vyhovuje nastavení hranice 38.

Notch jsem nechal na 0 - nikdy neeliminuji detekci žádné odezvy. Tvrdím, že je lepší vykopat o jednu patronu navíc, než tam nechat třeba nějaký (moc pěkný) prstýnek.

Detektor jsem tedy chodil přesně v tomto nastavení, jak jsem teď popsal. V terénu se detektor chová absolutně stabilně a to i ve velmi náročném terénu, co se rušení týká. Chodil jsem s ním vyloženě pod dráty vysokého napětí a byl jsem velmi překvapen, že nebylo potřeba jakkoliv snižovat výkon detektoru. I v takto náročném prostředí byl suverénní a bez sebe menších problému přesně rozlišoval barvu od železných tónů. F19 LTD  je osazen cívkou 10 x 5DD. Ta se na louce, kde bylo v roce 1945 opravdu rušno, ukázala jako skvělá žehlička. Z její přesnosti a neomylnosti jsem byl doslova nadšen a v kombinaci s hodně přívětivým a smysluplným detektorem je to skvělá kombinace. U nás v Čechách je takové trošku přihlouplé měřítko "bolševická koruna" - tu jsem vykopal z hloubky cca 21 - 22cm a hlásila se jako "jasně kopatelná barva". V autě byla připravena i větší sonda 28DD, která jistě půjde do větších hloubek, ale narovinu se přiznám, že cívka kterou je Fisher F19 LTD standardně osazen (10 x 5 DD) mě tak hrozně bavila, že jsem neměl potřebu ji měnit. Za sebe můžu tedy 100% říci, že F19 LTD stojí za to a že během chvilky jsem ho vnímal jako spolehlivého dříče, který díky možnosti ztlumení železa mi dopřává zcela výjimečný a jedinečný hledačský komfort - prostě detektor pohodář.

Abych nemluvil sám za sebe, tak jsem půjčil detektor pár kamarádům, aby mi řekli svůj vlastní názor s klady i zápory. Víc názorů mě zajímá vždy, protože co se líbí mě, tak se nemusí líbit ostatním a samozřejmě opačně. Šlo mi o ty zápory, protože já jsem nebyl schopný najít něco, co by mě nesedělo, nebo dokonce vadilo. Snad jen to, že pro pohyb v nastavení menu to chce trochu cviku, protože interval kdy se pohyb v menu nastavení deaktivuje, je poměrně krátký ale samozřejmě vím, že když ten detektor budu chodit delší dobu, tak se v menu budu umět pohybovat rychle a jistě. Nejen proto, že to menu je hrozně jednoduché ale především proto, že vše je pěkně u sebe.

Zde jsou tedy názory hledačů, kteří nejsou v hledání zcela určitě začátečníky a dokáží rozeznat smysluplnost detektorů kovu:

Štěpán (cca 6 hod.): Čím jsem byl asi nejvíce překvapený, bylo elektrické NErušeni!! Víš sám jaké to je, když ti hledačka cvrdliká a cvrdliká, celý den to málokdo vydrží. Nízká váha je další, pro mě podstatný plus. Vzhledově ji není co vytknout - maskáč perfektní! Rozlišení a hlavně to snížení zvuku železa bylo bomba. Co se týká dosahu, tak si troufám říct, se nemá rozhodně za co stydět. Osobně se mi ta hledačka moc líbila, a kdybych byl mírně pokročilý, nebo bych byl při výběru detektoru finančně omezen, jdu do ní, za ty peníze stoji za to si ji pořídit. Ve finále, tuhle hledačku by si mohl koupit i profík jako druhý detektor na drobné předměty (i do bordelu), protože jakou droboť jsem s tím našel, bylo až k neuvěření. Ještě bych si k tomu tedy stopro koupil tu větší sondu 28 DD a sluchadla ! A co mi na něm vadilo? Člověče asi vůbec nic :D Spíš se mi móóóc líbil. Takže mu dávám jasně palec nahoru.

Bleha (cca 12 hod.): Nikdy jsem žádný test na detektor nepsal, tak ani nevím jak začít... Asi nejvíce se mně na něm líbilo, jak malé barevné tóny dokáže brát a jak jistě je bere. Perfektně se taky drží v ruce a v kombinaci s jeho nízkou váhou je to fakt super. Dokážu si představit, že bych s ním hledal od rána do večera třeba tři dny a věřím, že by mě neunavoval. Design je opravdu povedený, ta Camo mu hodně sluší. Co je ale absolutní pecka, je ten ztlumený zvuk na železo, to je fakt pohodička... Taky se mi moc líbilo, že jsem nikde neměl žádné prozvuky a celou dobu byl detektor stabilní. Dokonce i tam kde bych čekal, že si asi moc nezahledám. Za mě mohu tedy říci, že je to detektor, který si rozhodně zaslouží pozornost a že má na to, aby byl hledači oceněn.

Na závěr jen upřesním, že F19 Ltd. se testovala v běžném hledačském provozu a v náročnějším prostředí, co se rušivosti týká. Nestavěl se žádný uměle vytvořený polygon - pro nás ukázaná platí. Čím déle bude člověk detektor chodit, tím více se ho naučí ovládat a jsem přesvědčen i o tom, že by z něho pak dokázal ždímnout ještě o kousek výkonu víc. Je to prostě pohodář s chirurgickou přesností - další člen rodiny Fisheru. Svým výkonem převyšuje model F70 a tomu odpovídá i cena, která je stanovená na 21.990 Kč. První kusy F19 LTD budou k dostání za cca 14 dnů, počítáme tedy s naskladněním v ČR okolo 10. října 2014. Pro toho, kdo by si chtěl osahat tuto novinku, dříve než oficiálně dorazí, tak můžeme vyjít vstříc zapůjčením tohoto předváděcího kusu, který se u nás nachází.

Hledu zdar!

za Fisherklub.cz
Luděk