Fisher F5 - TEST

Detektor kovů FISHER F5 je dalším trumfem této značky v právě probíhající válce proti špatné ergonometrii a složitému/nelogickému ovládání, tedy věcem, které poslední dobou dokáží odradit nejednoho potencionální zájemce o nový detektor. Takhle skvěle vyřešený ovládací panel jen vyvolává otázku proč na to někdo nepřišel už dříve. Pravda, detektory kovů měly otočné knoflíky na ovládání různých funkcí již v minulosti (např. oblíbené Fishery modelové řady CZ), ale nikdy předtím nebylo jejich použití tak dobře skloubeno s digitální technologií, softwarem a dotykovými tlačítky jako je to nyní u F5.

Fisher F5

Nastavení jednotlivých kontrol u F5 je neustále na očích a to v levém spodním rohu LCD obrazovky. V momentu kdy začnete třeba zvyšovat Gain (citlivost /výkon) nebo nastavovat Ground (zem), detektor to inteligentně rozpozná a nastavované hodnoty, čísla okamžitě korespondují s danou funkcí. To samé platí i pro ostatní funkce - Threshold, Diskriminaci, Tóny, ad. A když zrovna nic nenastavujete, displej ukazuje aktuální hodnotu "Phase". Je to opravdu skvělý koncept ... všechna nastavení můžete upravovat za pochodu a neustále přesně víte co upravujete a nastavujete (a o kolik).

F5 panel

Každá z kontrol je u detektoru FISHER F5 strategicky umístěna tak, aby byla vždy "pod palcem". Když obdržíte obtížný-hraniční signál od hlubokého předmětu, nemusíte se prokopávat vrstvami Menu na to abyste zvýšili citlivost nebo threshold ... stačí pouze palcem točit knoflíkem té dané kontroly a je to. Rychlé, jednoduché a efektivní. No a až budete s tímto signálem vypořádáni, jednoduchým otočením kontroly se opět snadno vrátíte do původního nastavení.

Když mluvím o funkcích Gain a Threshold, tak tyto 2 kontroly nejsou umístěny na panelu vedle sebe náhodou. Existuje totiž jasná souvislost mezi těmito dvěma funkcemi. Nevěříte? Co si myslíte že je lepší pro hledání na té či oné lokalitě, vysoká Citlivost nebo vysoký Threshold? Opravdu těžko říci bez vyzkoušení a právě proto pouze velká flexibilita v nastavení nám umožní rychlé a snadné přenastavení jednotlivých funkcí a kontrol. Uvedu příklad. Často hledávám na jedné farmě, která je obehnána elektrickým ohradníkem. Mnohokrát jsem tam v minulosti hledal s řadou různých detektorů a aby to bylo alespoň trochu snesitelné, citlivost jsem byl nucen chtě nechtě nastavit na hodně nízkou úroveň. U F5 je tomu ale jinak. Nastavím-li Threshold na úroveň "-1 nebo -2", budu stále schopen hledat s velmi slušným hloubkovým dosahem! ... a to bez protivné symfonie různých rušivých tónů a zvuků, která na takovýchto lokalitách všichni dobře známe. Od té doby co používám detektor kovů FISHER F5 jsem na tomto místě našel několik starých stříbrňáků, na které moje předešlé mašiny nedokázali sáhnout.

F5-test-sonda

Funkce Threshold se dá využít ještě k jedné velice důležité věci. Také se vám někdy stalo že jste hledali na místě totálně zasviněném drobným alobalem, kousky orezlých plíšků či podobného smetí a vy jste to po nějakých 15 minutách museli vzdát, protože z té změti tónů a signálů vám začalo dunět v hlavě? U FISHERa F5 se tomu můžete částečně vyhnout a to právě díky kontrole Threshold. kterou nastavíte na nižší úroveň a snížíte tak citlivost detektoru na takovýto drobný barevný odpad. Když jsem toto nastavení zkoušel, chtěl jsem se nejprve ujistit zda snížením citlivosti na výše popsaný nejdrobnější odpad neztratím zároveň senzitivitu i na předměty velikosti mince. Proto jsem nejprve vyzkoušel na svém letitém testovacím polygonu. Při tomto zkoušení jsem u Thresholdu nastaveném na "-2" nebo "-3" zpozoroval opravdu pouze minimální ztrátu hloubky na zakopané mince (přibližně o 1 až 1,5cm) oproti obvyklé úrovni "0". Přitom se ale toto snížení bohatě odvděčilo eliminací těchto někdy až nesnesitelných signálů a potvrdilo se mi důležité a často tak opomíjené pravidlo: PODSTATNÝ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE DOSAH EFEKTIVNÍ A NE POUZE JEN TEN MAXIMÁLNÍ !

Audio signály jsou u F5 přehledné s možností nastavení 1, 2, 3 nebo 4 tónů. Tím to ale nekončí. U tónů 1F a 2F se navíc zvukový signál mění nahoru/dolů a to podle velikosti, tvaru, elektromagnetické vodivosti předmětu a vzdálenosti lokalizovaného kovu od hledací sondy. Tím jsme schopni odhadnout mnohem více vlastností a detailů dané věci pod cívkou než jen u obyčejného pípnutí; a je úplně jedno vydává-li detektor kovů 1, 2 nebo 3 tóny.

Další super funkcí detektoru F5 je tlačítko "Phase lock". Již dříve jsem se zmiňoval o tom, že F5 má skvělý ovládací panel. Detektor kovu FISHER F5 má totiž jednu velikou přednost a tou je ... uživatelská informace na displeji. F5 nabízí všechny informace na LCD v reálném čase. Tlačítko "Phase lock" umožní vybírat a nahlížet na jednotlivá nastavení v okamžiku jeho zmáčknutí, tzn. v reálném okamžiku. Phase a Ground Balance jsou v podstatě synonyma, alespoň tedy ve smyslu skutečného významu těchto termínů. Pojďme ale k praktickému využití. Při hledání samém se vždy můžete podívat na číslo Phase vygenerované na pravé straně displeje a jestliže tato hodnota je o několik čísel jiná než ta ukazující statický Ground balance (odladění půdy) v nastavovacím okénku máte hned 2 možnosti jak s tím naložit. Jednak můžete kontrolu "GND BAL" manuálně otáčením nastavit na stejnou hodnotu Phase a nebo můžete zkusit můj oblíbený způsob a zmáčknutím tlačítka "Phase lock" to nechat upravit přístrojem za vás automaticky.

F5 test

Na ovládacím panelu najdeme obvyklé TID (číselná identifikace předmětu) na velkém přehledném LCD displeji, na něm máme možnost sledovat i údaje další. Jedním z nich je Fe3O4 graf umístěny v GND DATA okně na pravé straně obrazovky, který nám ukazuje koncentraci iontů železa obsažených v půdě. Toto je velice důležitá informace, protože čím větší mineralizace půdy, tím budou elektronické obvody detektoru více náchylné na zkreslení a identifikace ztratí na přesnosti. O funkci PHASE jsem již mluvil a tak zbývá zmínit ještě CONFIDENCE graf. Jedná se o graficky vyjádřený odhad důvěryhodnosti lokalizovaného předmětu v zemi. To znamená jak si je detektor kovů jistý, že na displeji zvýrazněné TID číslo a kategorie (Fe, Foil, Tab, 5c, atd.) bude ve skutečnosti odpovídat realitě. Při zkoušení této funkce zjistíte, že zatímco věc z ryzího kovu jako např. stříbrný prsten bude vyhodnocen plným grafem, pak na rozdíl od toho taková zátka od piva (většinou ocel kruhovitého tvaru plátovaná barvou = 2 problémy najednou) nebo jiná věc složená z více materiálů a tvarů se bude na grafu ukazovat 1-2 políčky, nebo bude přeskakovat po celé své škále. I tato funkce by nám tedy, společně s těmi předešlými, měla pomoci odhadnout jestli má cenu signál podrobněji zkoumat a hlavně kopat. Jelikož se ale ještě nevyrobil takový detektor kovů který by v tom byl 100% účinný, opět tu bude platit staré dobré pravidlo: NEJSTE-LI SI JISTI, KOPEJTE !

Hledání s FISHERem F5 je jednoduché a je s ním opravdu radost chodit. Je lehký, výborně vyvážený ... všechny jeho kontroly jsou intuitivní a dobře využitelné ... ladění země a informace na LCD displeji logické a praktické. Minuty s ním strávené se mohou lehce proměnit v hodiny aniž bychom pocítili nějakou únavu nebo bolest ruky. Podle mého názoru je FISHER F5 detektor kovů, který je na tom dobře jak po ergonometrické stránce (nízká váha, vyváženost, rozmístění kontrol) tak i po stránce pocitové (nezpůsobuje přílišnou mentální únavu/opotřebování normálně známé při užívání příliš složitých a nelogických přístrojů). A myslím že to mohu posuzovat, protože jsem v minulosti hledal s mnoha detektory a některé z nich mě dokázaly během pár hodin opotřebovat jak fyzicky tak i psychicky z důvodu právě špatného designu, těžké váhy, mizerného vyváženosti, nekvalitní konstrukci s vrzajícími nepevnými díly, konstantního rušení a nekonečného prodírání se vrstvami nelogického komplikovaného menu za účelem změny jakéhokoli jinak zcela banálního nastavení. Tohle se ale detektoru Fisher F5 opravdu netýká.

SPECIFIKACE FISHER F5 :

Nízká spotřeba baterií (2-9V alkalické baterie mi vydržely přes 40 hodin).

Neuvěřitelně variabilně nastavitelné zvukové rozlišení (1, 2, 3 nebo 4 tóny s možností výběru i v režimu All Metal).

Výborný hloubkový dosah.

Velmi přesná diskriminace s číselným ID rozlišením a měřením hloubky v bezpohybovém režimu Pinpoint.

Vizuální ID rozlišování rovněž v režimu All Metal.

Skvěle řešený ovládací panel.

Bezpočet použitelných informací na displeji týkajících se půdních a ID nastavení a to vše v reálném čase.

Velký přehledný LCD displej.

Solidní konstrukce i použité materiály.

Jednoduchý NOTCH systém pro výběrovou diskriminaci (nekonstantní odfiltrování nechtěných věcí).

Vynikající eliptická koncentrická sonda 25cm.

Možnost měnit operační frekvenci v případě rušení od jiných detektorů, vysokého napětí, elektrických ohradníků, atd.

SHRNUTÍ / ZÁVĚR

FISHER F5 je detektor kovů, který dle mého názoru mění pohled na účelnost a praktičnost detekčních přístrojů a to díky neuvěřitelně promyšlenému designu řešení ovládacího panelu s praktickou využitelností všech kontrol, funkcí a režimů. Dovedu si představit mnoho hledačů, úplnými začátečníky počínaje a profíky konče jakož i kohokoli jiného včetně mě, kteří raději sáhnou po detektoru s několika málo klasickými knoflíky a tlačítky pro rychlé a logické nastavení všeho potřebného než po přístroji vyžadujícím nekonečné promačkání složitého menu a prodíráním se jeho četnými vrstvami. Někdo může namítnout že se přece jedná o ty samé kontroly a funkce jako u všech ostatních detektorů, tak nač ten humbuk. To je sice pravda ale zde jsou umístěny nějak jinak, jednodušeji. Kdybych to měl popsat a vyjádřit co nejvýstižněji, tak mě napadají 2 slova: Jednoduché ... inteligentní.

"Nový FISHER F5 má nejpromyšlenější ovládání ze všech detektorů které jsem kdy zkoušel . . . a že jich bylo hodně!"

A rovněž je potěšitelné, že firma Fisher Labs., toto "Nejstarší jméno v Metal Detectingu" se i po více než 77 letech stále nachází na samé špičce technologického vývoje v oblasti detekce kovů. Smekám tímto klobouk před Jorge Antonem Saadem, hlavním inženýrem projektu F5 ... jakož i před legendárním konstruktérem Davem Johnsonem, Johnem Gardinerem a Markem Kriegerem, kteří mu při tom pomáhali. Dobrá práce, pánové. Jsem přesvědčen, že se tento model stane oblíbeným detektorem mnoha vyznavačů tohoto krásného hobby.

PŘEKLAD: Pavel Diviš - DETEKTOR CENTRUM Praha

Vložte svůj text...